Znate li iz kojih su sve zemalja dolazili nogometaši Istre?
Jeste li čuli za državicu Sint Maarten? Znate li gdje je Francuska Gvajana i možete li je pronaći na karti? Ili primjerice Guineu Bissau… To su samo neke od zemalja čijih su putovnica bili vlasnici nogometaši Istre 1961 u proteklih pet godina, otkada je odgovornost za upravljanje klubom preuzela baskijska grupacija Baskonia Alaves. A Istrini igrači, vjerovali ili ne dolazili su sa pet kontinenata, gdje na popisu nema država samo s područja Australije te Antarktika, a nemoguće je zamisliti da među njima nema nekih naših susjeda poput Slovenije, Italije ili primjerice Mađarske.
Potpisom Šveđanina Erika Björkandera, koji je pristigao prošloga tjedna, broj država iz kojih potječu Istrini igrači u posljednjih pet sezona u eri vlasnika grupacije Baskonije-Alaves popeo se na brojku od čak 45 diljem svijeta. Baski su od prvoga dana svoga dolaska jasno dali do znanja kako će Istra biti razvojni klub koji će tražiti mlade i darovite igrače sa ciljem da ih kroz svoju akademiju i prvu momčad razvije u igrače koji će biti interesantni nogometnom tržištu. Stoga ni brojka od oko 85 nogometaša, koji su u to razdoblju barem jednom obukli zeleno-žuti dres nije neočekivana. Globalno iskustvo španjolskog prvoligaša Alavesa i njegova povezanost sa širokim nogometnim tržištem, kao i željom mnogih mladih igrača sa svih strana svijeta da kroz nastup na Drosini jednoga dana dosegnu možda i LaLigu pretvorili su Istru u pravi zeleno-žuti “minimundus“.
Ajax, PSG, Manchester United …
Pamti se primjerice utakmica protiv Osijeka u travnju 2019. godine kada je 18 igrača u zapisniku dolazilo iz čak 13 različitih zemalja. Bilo je tu svakakvih imena od kojih su neka ostavila i trag značajniji od nastupanja na HNL travnjacima. Prva prava transferna bomba bila je dolazak panamskog reprezentativca Jose Luisa Rodrigueza koji je tek mjesec dana prije dolaska u Istru odigrao sve tri utakmice u grupi na Svjetskom prvenstvu za svoju reprezentaciju u Rusiji 2018. godine te čak postigao zgoditak. Panamska “puma” međutim nije se dugo zadržao u pulskim redovima, birajući radije da kao posuđeni igrač Alavesa odradi posudbe u klubovima iz španjolskih nižih liga.
Jedini nogometaš koji je kao službeni igrač Istre nastupio za A-selekciju neke europske zemlje na Europskom prvenstvu bio je mladi Velšanin Dylan Levitt. Posudba u Istru mladog je nogometaša Manchester Uniteda vinula u elitnu nogometnu “postrojbu” svoje zemlje, a selektor Robert Page dao mu je na tom prvenstvu 2021. godine posljednje tri minute u porazu protiv Italije od 1:0 na rimskom Olimpicu.
Službene nastupe na kontinentalnoj smotri kao igrači Istre zabilježili su i Hassane Bande te Abdallahi Mahmoud koji su nastupili na Afričkom kupu 2021. godine. Bande je u dresu Burkine Faso bio i strijelac, a njegova je reprezentacija izgubila u susretu za treće mjesto od Kameruna na jedanaesterce. Zanimljivo je da je za Bandea Ajax svojevremeno platio osam milijuna eura kako bi ga doveo u svoje redove, no afrički nogometaš u prvom je pripremnom susretu zadobio teški prijelom noge i tako propustio zablistati u nizozemskom velikanu. Abdallahi sa Mauritanijom nije prošao grupu, no također je zabilježio nastup na prvenstvu.
“Papirnato” najzvučnije pojačanje ipak je bio Kevin Rimane koji je u Istru stigao krajem siječnja 2019. godine iz Paris Saint Germaina. Reprezentativac Francuske Gvajane nekoliko je puta bio u uskom krugu basnoslovno skupe prve momčadi, gdje je ostvario pet nastupa s planetarno popularnim nogometnim zvijezdama. Nastupio je za PSG u superkupu protiv Monaca samo šest mjeseci prije dolaska u Istru zajedno s Buffonom, Di Mariom, Thiago Silvom, Verattijem, Rabiotom dok je veliki Neymar u toj utakmici krenuo s klupe. Svoj posljednji nastup s Mbappeom, Neymarom i društvom zabilježio je u francuskom kupu samo mjesec dana prije nego što je stigao u Pulu. No noseći Istrin dres, gotovo ničim nije pokazao kako se uspio naći u toj nevjerojatnoj ekipi te je nakon jedne polusezone napustio zeleno-žute redove.