Kocijančić: Puljanima se isplati prelazak na prirodni plin jer su uštede i do 60 posto

0
Dean Kocijančić, direktor Plinare Pula
Dean Kocijančić, direktor Plinare Pula

U proljeće 2008. započela je plinofikacija Pule, a od sada je izgrađeno oko 60 kilometara nove mreže. Do 2013. godine Pula bi u potpunosti trebala prijeći s gradskog na prirodni plin. S direktorom Plinare Deanom Kocijančićem našla sam se na gradilištu plinofikacije naselja Veruda, u ulici Ljudevita Posavskog, gdje se radi punom parom. Plinofikacija Verude proteže se na dužini od devet kilometara, a nakon radova u toj ulici, koji se primiču kraju, kreće se s obližnjom Jeretovom ulicom. Paralelno se radi na plinofikaciji naselja Sisplac, gdje će se u suradnji s Vodovodom rekonstruirati vodovodna i plinska mreža, a trenutno se radi i na plinofikaciji Šišanskog naselja, Buonarottijeve i Koparske ulice.

U ulici Ljudevita Posavskog  radi se punom parom
U ulici Ljudevita Posavskog radi se punom parom

* Kada se završava plinofikacija tzv. Verudskog prstena?
-
On će biti vrlo brzo gotov. Uključimo li u radove i obližnje ulice, koje se moraju priključiti na prirodni plin, do Uskrsa će sve biti gotovo.

* Koliko se kućanstava u Puli do sad priključilo na prirodni plin?
-
Brojke se mijenjaju iz dana u dan. Svakodnevno se kućanstva isključuju s gradskog i spajaju na prirodni plin, pa je teško reći točan broj. Otprilike je 3600, 3700 domaćinstava već priključeno na prirodni plin.

* Nekim je kućanstvima priključivanje na  prirodni plin znatno jeftinije nego drugima. O čemu to ovisi?
-
To ovisi isključivo o instalacijama. Svaki objekt, svaka zgrada je priča za sebe. Cijena ovisi o starosti zgrade tj. instalacija, o visini pričuve, ulaganju u objekt... Tu se radi o jednoj šumi instalacija koje želimo dovesti u red kako bi zadovoljili zakonski okvir. Držimo se propisa i pravilnika, a sigurnost građana nam je na prvom mjestu.

* Mislite li da se građanima, bez obzira na prvotnu investiciju, na duže staze ipak isplati prelazak na prirodni plin?
-
Svakako se isplati jer je prosječna ušteda od 40 do 60 posto. Primjerice, cijena lož ulja je oko 6,60 kn, a plina 3,16. Neki još imaju stare plinske bojlere koji puno više troše. Današnji se automatski pale i dodatno štede. Tako da ima dosta faktora o kojima ovisi ušteda, ali ona je svakako značajna. Prirodni plin je najjeftiniji energent.

Do 2013. godine Pula bi u potpunosti trebala prijeći s gradskog na prirodni plin
Do 2013. godine Pula bi u potpunosti trebala prijeći s gradskog na prirodni plin

* Što je s onim stambenim zgradama koje do sad nisu koristile gradski plin, a stanari bi htjeli uvesti prirodni?
-
Oni nakon što izgrade unutarnju plinsku instalaciju prema projektu, nama plaćaju naknadu za priključenje od 8.000 kuna plus PDV.

* Kolika je cjelokupna investicija plinofikacije Pule?
-
Procjenjuje se na otprilike 92 milijuna kuna, a to će još ovisiti o eventualnim dodatnim troškovima. Naime, riječ je stotinjak kilometara nove plinske mreže pa je nemoguće predvidjeti baš sve troškove. No, radimo za naše građane kako bi imali najjeftiniji i najkonkurentniji energent i na njima je samo da ga troše. (Tekst i foto: Paola Albertini)

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa