Cuccurin kritizirao poslovanje pulske bolnice: Dr. Jerin mu poručio da je nestručan i neupućen
Vijećnici Ladonje u Županijskoj skupštini u hitnu proceduru upućuju Zaključak o izradi analize zdravstvenih, ekonomskih i organizacijskih aspekata poslovanja Opće bolnice Pula, a ukoliko se podaci o nepravilnostima u poslovanju koje je tijekom nadzora utvrdio HZZO pokažu točnima, zatražit ćemo smjenu cijelog Upravnog vijeća i ravnatelja, najavio je predsjednik Ladonje Plinio Cuccurin na službeniom stranicama Ladonje.
Vijećnici Ladonje zahtijevaju u predloženom Zaključku od župana da naloži Upravnom vijeću Opće bolnice Pula da obavi sveobuhvatnu analizu rada i poslovanja bolnice, uključujući i studiju izvedivosti nove bolnice, temeljem čega bi se potom poduzele mjere za ostvarivanje pravodobne i kvalitetne zdravstvene zaštite stanovnika Županije te optimalnog poslovanja bolnice.
- Iz izvješća HZZO-a o radu bolnice u prošloj godini vidljivo je da je pokrivenost nabave javnim natječajima svega 41 posto, iako ravnatelj priznaje 15 posto mimo javne nabave. Zaposlenih je 246 više od propisanog broja po krevetu, udio nezdravstvenih radnika od 28,8 posto najviši je u Hrvatskoj, kao i prosjek korištenja bolničkog kreveta. Ravnatelj i pomoćnici primaju nezakonit dodatak na plaću, mimo kolektivnog ugovora. Iz izvješća je vidljivo i to da se pojedinim dobavljačima plaćaju predujmovi protivno zakonu. Zanimljivo je i to da pojedine županijske ustanove poput IDA-e, ili Medicinske škole kao i lokalna samouprava duguju bolnici. Preduge su i liste čekanja na pojedine pretrage, a svakako valja izdvojiti i Hitni trakt na kojem se za pregled čeka i više sati - rekao je Cuccurin.
Na izjave Plinija Cuccurina odmah je reagirao dr. Lems Jerin, ravnatelj Opće bolnice Pula, potvrdivši da je nedavni nadzor HZZO-a u pulskoj bolnici otkrio određene nepravilnosti, ali i da je to bio samo redoviti nadzor.
Dr. Jerin drži da je Plinio Cuccurin nestručan te da je neupućen u poslovanje bolnice. Govoreći o javnoj nabavi naglasio je kako skupe lijekove poput citostatika nije uvijek moguće dobavljati na javnom natječaju, naročito u slučajevima kad se dobavljačima takvih lijekova duguje novac.
Uspoređujući pulsku bolnicu sa sličnim ustanovama u Hrvatskoj naglašeno je da su dani bolničkog liječenja po pacijentu manji od hrvatskog prosjeka i da su troškovi za lijekove na popisu HZZO-a 11 posto manji su od prosjeka. (D.K.)