MORE KAO MELEM 'Malo trne cijelo tijelo, ali se naviknete. Deset minuta u hladnoj vodi diže imunitet, svatko to može izdržati'
„Voda je odlična, baš prava“, kazuje nam Milan Kajić koji je danas na Mornaru obavio svoj obligatni đir uvalom. I to ne pješice, da ne bude zabune, nego 10-minutnim plivanjem u moru čija je temperatura danas bila 12 stupnjeva Celzijevih, ako je vjerovati Državnom hidrometeorološkom zavodu.
A ako je vjerovati kupačima, onda je danas na Mornaru temperatura mora bila 14 stupnjeva. Jer, mnogi od zimskih kupača na ruci nose sat kojim precizno mjere temperaturu, kao da će ih ta spoznaja potjerati iz mora. Oni svejedno, poput našeg sugovornika, svakodnevno plivaju, rijetki u neoprenskom odijelu, velika većina u ljetnim kupaćim gaćicama i bikiniju.
“Malo trne cijelo tijelo, al' se naviknete. Kad tijelo trne, osjećaj je kao da vas grije. A još kad je sunce, osjećaj je jako dobar“, objašnjava logiku stvari Milan, koji se na Mornaru konstantno kupa zimi pune tri godine. Ranije je, tu i tamo, u Sloveniji odlazio u jezera na Triglavu, gdje je temperatura oko šest, sedam stupnjeva. Nakon toga pulsko mu more dođe kao melem.
„Sad temperature nisu toliko niske. Prije tri godine kupao sam se u ožujku na Kamenjaku i temperatura mora bila je manja od deset stupnjeva“, veli Milan, koji neoprensko odijelo nikad nije koristio. Otpliva, veli, jedan krug, a u moru se zadrži 10 do 15 minuta. I to je ona doza hladnoće koja pomaže podizanju imuniteta.
Potvrđuju to i Ruskinje Galina, Katja i Lila, koje u Puli žive godinama i imaju hrvatsko državljanstvo. Tu se i godinama zimi kupaju.
„Prije 15-ak godina na Mornaru smo bili jedini zimski kupači, bila je tu i gospođa Alma, ona je bila prvakinja. Mi smo tu stalno, i zimi i ljeti, a kupat ćemo se i za Božić i za Novu godinu“, kaže Galina. I one, dok nakon kupanja iz kristalnih čaša ispijaju sok od naranče, kažu da je optimalno izlaganje hladnom moru upravo spomenutih deset minuta: dovoljno za podizanje imuniteta, a da se istovremeno tijelo ne pothladi jer ni to nije dobro.
„Ne možeš se prehladiti jer ti se za 10 minuta u hladnoj vodi digne imunitet. Svaki organizam to može izdržati. Ne valja odmah izaći iz vode jer je to za organizam šok“, objašnjavaju. Galina se zimi kupa već 20 godina, Lila 17, a Katja kaže da izdrži do studenog, ali podržava prijateljice. Pulske temperature za njih su mačji kašalj, plivale su one u Rusiji na 2, 6 i 7 stupnjeva, a u Puli je, vele, najhladnije bilo 8 stupnjeva.
Pozivaju nas da 18. siječnja u Peroju zabilježimo plivanje za Časni krst, kojim se po pravoslavnom običaju obilježava Isusovo krštenje u rijeci Jordan, koje pada dan kasnije, 19. siječnja. U more se baca vijenac, za kojim se onda pliva, kažu pulske Ruskinje. U Rusiji se na taj dan probije led u obliku križa na koji se stavlja lovor, a potom slijedi kupanje u mrzloj vodi, čak se i bebe kupaju i nikad, uvjeravaju nas, kupači poslije nisu bolesni. Umjesto da članak zaključimo famoznim 'ako im je vjerovati', odlučili smo provjeriti njihove tvrdnje na licu mjesta. Utočali smo se u more, a hoće li biti 'tko preživi, pisat će' čitajte u sljedećoj reportaži.