tko to može platit?

Pogledajte koliko plaća treba za najam stana od 100 kvadrata u Istri

0
Foto: Mirjana Vermezović Ivanović
Foto: Mirjana Vermezović Ivanović

Problem priuštivosti stanovanja postoji u cijeloj EU, ali u nekim regijama je posebno izražen. Neke od najgore pogođenih regija nalaze se u Hrvatskoj, posebno u županijama uz obalu. Hrvatska je prema brojnim analizama nekretninska "crna rupa" EU-a, a to dovodi do brojnih socio-ekonomskih problema, piše Index.

Jedno od takvih istraživanja provedeno je u sklopu projekta Europske promatračke mreže za teritorijalni razvoj i koheziju (ESPON), pod nazivom Pristup priuštivom i kvalitetnom stanovanju za sve ljude. Konačna verzija će biti objavljena sljedeće godine, ali preliminarni rezultati pokazuju da je Hrvatska jedna od najnepristupačnijih zemalja za najam stambenih nekretnina.

Problem koji se istraživanjem htjelo ispraviti je činjenica da ne postoje sustavni podaci na razini cijele EU o priuštivosti stanovanja. Istraživanje kombinira metodu "struganja interneta", tj. pretraživanja internetom oglašenih cijena dugoročnog najma, i procjenu dohotka stanovništva na temelju BDP-a po stanovniku.

Prvo mjerenje se bavi pitanjem koliko se četvornih metara stambene nekretnine po prosječnoj cijeni može plaćati s obzirom na mjesečni dohodak (procijenjen na temelju BDP-a po stanovniku). U slučaju Hrvatske ne postoje podaci za sve županije, ali može se na temelju županija za koje postoje podaci već utvrditi da je najam u Hrvatskoj preskup.

 

Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Šibensko-kninska, Zadarska, Istarska, Koprivničko-križevačka i Osječko-baranjska su jedne od najskupljih regija u EU, s obzirom na dohodak stanovništva. S 40 posto prosječnog mjesečnog dohotka u tim županijama se može plaćati stambena nekretnina manja od 30 m², po trenutnim cijenama.

Zagrebačka i Krapinsko-zagorska stoje nešto bolje. U njima je 40 posto prosječnog mjesečnog dohotka dovoljno za plaćanje najma stambene nekretnine između 30 i 50 m². Grad Zagreb i Primorsko-goranska županija su "najpovoljniji", a u njima se za 40 posto mjesečnog dohotka može plaćati nekretnina između 50 i 60 m².

Hrvati žive u malim i pretrpanim nekretninama. Tehnički razlog za to je što se u Hrvatskoj većinom grade male stambene jedinice, a posebno su male one građene još u Jugoslaviji. Financijski razlog za pretrpanost je to što je mladima preskup najam vlastite nekretnine, kao i kupnja.

Kada se uzme u obzir cijena po kvadratu, za prosječnu nekretninu od 100 četvornih metara u Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji trebaju više od dva prosječna mjesečna dohotka. U Istarskoj, Osječko-baranjskoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj potrebno je između jednog i dva mjesečna dohotka za plaćanje najamnine stambene nekretnine od 100 kvadrata.

U Gradu Zagrebu i Primorsko-goranskoj županiji je potrebno "samo" između 70 i 80 posto prosječnog mjesečnog dohotka za najam nekretnine od 100 m². To je jeftino u odnosu na ostatak Hrvatske, ali još uvijek relativno skupo u odnosu na ostatak EU.

Više pročitajte ovdje.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa