Najnovije istraživanje: Kukuriku koalicija u Istri i Rijeci dobiva 12 od 14 mandata

0
Ivan Jakovčić, Zoran Milanović, Silvano Hrelja i Radimir Čačić (Foto: Jutarnji list)
Ivan Jakovčić, Zoran Milanović, Silvano Hrelja i Radimir Čačić (Foto: Jutarnji list)

Kukuriku koalicija početak izborne utrke po Crobarometru počinje s 38,8 posto potpore birača. S druge strane HDZ ima u ovom trenutku potporu 20,3 posto birača. Ako gledamo dvije opcije od kolovoza, zamjetno je da je Kukuriku koalicija zabilježila rast od 4 posto ili kolovoz su počeli s rekordno niskih 35 posto. HDZ je pak pretkampanju počeo kako je i završio s 20 posto, piše Dnevnik.hr.

HDZ-ova utjeha Dalmacija i Slavonija
HDZ ima utjehu u Dalmaciji gdje uživaju potporu od 35 posto, ali i u Slavoniji s 24 posto. Slavonija je tim zanimljivija jer su birači tamo očito desno raspoloženi i tamo se praktički vodi bitka na desnici. HDZ je prva lista, a HDSSB uzima oko 15 posto potpore birača. S druge strane Kukuriku lista tamo najlošije stoji, uz njih je 22 posto birača.

Zagreb, Rijeka i Istra utvrde ljevice
Kukuriku koalicija uživa golemih 60 posto u Rijeci i Istri, a raspodjelom mandata, tamo bi mogli dobiti i 12 zastupnika. Zagreb s okolicom podijeljen u 4 izborne jedinice ima potporu od 43 posto birača. A na sjeveru Hrvatske imaju 39 posto birača.

Dobitnici i gubitnici pretkampanje
Ovi rezultati pokazuju dva trenda koja će oba stožera analizirati. Ponajprije HDZ: ovo pokazuje kako je njihova mobilizacijska kampanja bila očiti promašaj jer osim HDZ-ovaca nije mobilizirala dodatne birače za vladajuću stranku. Kukuriku koalicija je pak svojom šetnjom po Hrvatskoj i ignoriranjem HDZ-a očito, istina blago, bila nagrađena od birača.

2007. mrtva utrka, je li sada sve odlučeno?
Zanimljivo 2007. u listopadu HDZ i tada SDP bili su poravnati s 30,3 posto birača. U konačnici u zadnjih mjesec dana HDZ je porastao za 4, a SDP gotovo tri posto. Sada je između dvije opcije gotovo dvostruko veća razlika.

Lesar može početi slaviti, a Friščić se brinuti
Iako će očito te dvije opcije podijeliti više od 2/3 zastupničkih mandata, i druge će stranke dobiti potporu građana. Laburisti Dragutina Lesara mogu biti zadovoljni jer su treća opcija pred raspisivanje izbora sa 6,3 posto, iza njih je HSP s 4,7 posto, a zatim Blok umirovljenika zajedno koji izlazi s Ljubom Jurčićem i imaju u ovom trenutku potporu od 4,4 posto.

Osim njih, borbu, ali puno težu za ulazak u Hrvatski sabor vidi i HSS koji je na povijesno najnižoj potpori od 2,5 posto birača, a i HSLS nije u boljoj situaciji s 1,5 posto birača. Iako regionalan, HDSSB će sigurno imati zastupnike, a u ovom trenutku uživaju potporu od 1,6 posto u Hrvatskoj. Ostale liste ili stranke imaju više od 6 posto, a neodlučnih je 13 posto.

Kosor pokvarila, Milanović popravio imidž
Pred izbore važan je i osobni imidž lidera Jadranke Kosor i Zorana Milanovića. Jadranka Kosor u listopadu je dobila negatvne bodove kod građana i sada pozitivan dojam o njoj ima 26 posto birača, to je njezin drugi najlošiji rezultat u godinu dana. Zoran Milanović je pak u ovom trenkutu kod 46 posto građana pozitivno ocijenjen, s blagim porastom. No on je godinu dana s potporom od 42 do 48 posto.

Loše, najlošije, gore nego 2007.
U kampanju vladajući ulaze i s negativnom percepcijom stanja u zemlji. Tako 83 posto građana misli da idemo u lošem smjeru, a njih 11 misli suprotno. Pa i 56 posto HDZ-ovih birača misli da zemlja ide pogrešno, kao i 68 posto HSS-ovih birača. Više od 90 posto oporbenih birača misli da idemo u lošem smjeru.

Ovo je zanimljivo već 4. mjesec kako je trend uzlazno loš u odnosu na srpanj kada je bilo deset posto manje pesimista.

Vlada pred izbore - loše
I potezima Vlade većina građana nije zadovoljna. Tako njih 78 posto to ne odobrava, a njih 15 posto odobrava. Potporu Vladi daju HDZ-ovi birači. Njih 61 posto podupire Vladu, a ostali birači s više od 70 do čak 96 posto ne podupiru Vladu.

Referendum prolazi
Svijetla točka Vladi može biti raspoloženje građana referendumom za EU. U ovom trenutku za ulazak u Uniju je 57 posto građana, a njih 36 je protiv. Ne zna njih 7 posto. Zanimljivo kako se broj onih koji ne znaju smanjuje, a ti birači uglavnom odlaze u kategoriju euroskeptika.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa