Bulić o uvozu radne snage: Naši radnici žele raditi, ali ne za 3.000 kuna
Posljednjih nekoliko dana su se kroz emisije na HTV-u provlačile teze o potrebi uvoza radne snage u turizmu Hrvatske, što je bio razlog sazivanja konferenciji za medije Bruna Bulića, predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera. Bulić je na konferenciji održanoj 28. rujna oštro osudio takva razmišljanja i za njih najviše okrivio nacionalnu televiziju koja te teze stalno ponavlja u raznim emisijama.
„U državi u kojoj imamo više od 300.000 nezaposlenih usred sezone, govoriti o uvozu radne snage jer naši radnici, unatoč krizi ne žele raditi, je iskrivljavanje istine o turizmu. Radnici u turizmu, primjerice sobarica s 25 godina radnog staža, imaju svega 3.111 kuna za 174 sata rada, dok predsjednici uprava imaju od 20.000 do 80.000 kuna, plus brojne beneficije“, rekao je Bulić, nabrojivši tek neke od tih benificija - službene aute na raspolaganju 24 sata na dan, studijsko putovanje od mjesec dana, nagrade za uspješno odrađenu sezonu u visini od 200.000 do 800.000 kuna! Sve to ulazi u dio troškova osoblja.
Stoga je više nego evidentno da turističke tvrtke zarađuju dovoljno te da bi radnicima mogli isplaćivati veće plaće. „Nijedna veća turistička kuća, posebno u Istri, ne ostvaruje manje od 50 milijuna kuna netto dobiti nakon oporezivanja. Udio troškova osoblja, od predsjednika Uprave pa sve do spremačice, u odnosu na ukupni prihod kreće se između 19 i 26 posto. To je ispod razine koje imaju turističke zemlje kao što su Italija, Španjolska i Grčka“, naglasio je Bulić.
"Osoblje je u hotelima u robovlasničkom odnosu, a ministar turizma upravo za njih kaže da su ključ uspjeha našeg turizma jer su u direktnom kontaktu s gostima", veli Bulić, koji smatra da Hrvatskoj ne trebaju novi turistički ležajevi bez elaborata o zapošljavanju. „Inače ćemo biti kategorija kao u Španjolskoj“, upozorio je.
Podsjetio je da je Vlada poslodavce rasteretila od doprinosa za zdravstveno osiguranje za dva posto pa bi se samo po toj osnovi plaća mogla povećati za četiri posto, a ne svega jedan do dva posto koliko su kao sindikati uspjeli dogovoriti.
„Turizam može biti dobra i prava gospodarska grana ako se pametno vodi, ali i itekako pogubna“, upozorio je i zaključio kako se sezonce se toliko maltretira da je hrvatski turizam „najveća tiha tvornica invalida u Hrvatskoj“. (Tekst i foto: Paola Albertini)