Slabovidna djeca iz Istre posjetila agroturizam Ograde

0
Jasmin Ćatić iz Karigadora.
Jasmin Ćatić iz Karigadora.

Kada nas je defektologinja Gordana Šestić, predsjednica Hrvatske udruge tiflopedagoga, pozvala da prvog dana listopada popratimo izlet grupe slabovidne djece s područja Istarske županije, nisam mislila da ćemo provesti jedan prekrasan subotnji dan. Prije svega, vrijeme je bilo lijepo, djeca veoma zanimljiva, njihove majke i defektolozi vrlo susretljivi, saznali smo mnogo toga što dosad nismo znali o slabodvidnoj djeci, a Davorka i Vjeran Šajina, vlasnici obiteljskog imanja Ograde u Katunu Lindarskom bili su jako dobri domaćini. Bio je to i za nas jedan lijepi izlet realiziran u sklopu projekta „Pomognimo jedni drugima“, koji je ostvaren u suradnji s tvornicom kamene vune Rockwool Adriatic iz Potpićna.

U projektu koji je proveden kao jednodnevni izlet sudjelovali su Jasmin (6) i Lejla (11) Ćatić iz Karigadora (došli u pratnji mame Jasmine), Dino Belušić (11) iz Svete Katarine (pratnja mama Sabina) i Deni Brščić (2) iz Juršići (osim mame Marinele s njime je bio i stariji brat Oliver).

Sabina Belušić, Blaženka Paković, Dino Belušić, Jasmin, Jasmina i Lejla Ćatić, Suzana Kesedžić, Oliver Brščić i Vjeran Šajina.
Sabina Belušić, Blaženka Paković, Dino Belušić, Jasmin, Jasmina i Lejla Ćatić, Suzana Kesedžić, Oliver Brščić i Vjeran Šajina.
Lejla Ćatić, Suzana Kesedžić i Jasmin Ćatić, Gordana Šestić, Dino Belušić, Marinela, Deni i Oliver Brščić.
Lejla Ćatić, Suzana Kesedžić i Jasmin Ćatić, Gordana Šestić, Dino Belušić, Marinela, Deni i Oliver Brščić.

Tijekom dana djeca su se upoznala s obiteljskim gospodarstvom i životom na selu, šetala su u prirodi, vježbala orijentaciju i kretanje u nepoznatom prostoru, družili se pokraj jezera, upoznali domaće životinje te jahali na konju Arizoni, što ih je osobito veselilo.

Hrvatska udruga tiflopedagoga registrirana je u siječnju 2008. godine, a njeni članovi su profesori defektolozi s višegodišnjim iskustvom u radu sa slijepim i slabovidnim osobama, svih dobnih skupina, integriranim u lokalnim društvenim zajednicama.

„Do sada smo samostalno izveli desetak projekata financiranih od strane ministarstava, banaka i tvrtki, te smo u suradnji s drugim udrugama, savezima, knjižnicama i dr. sudjelovali u osmišljavanju, pisanju i provođenju niza projekata. Na području Istarske županije integrirano je u redovne institucije odgoja i obrazovanja petero slijepih i slabovidnih učenika. Od toga troje djece ima i dodatne teškoće u razvoju - hiperaktivnost, tjelesno oštećenje i autistične crte. Zbog specifičnosti oštećenja vida ova djeca imaju teškoća u uspostavljanju socijalnih kontakata, često su pasivna, nemaju motivaciju za kretanjem. Također majke ove djece nemaju prilike podijeliti svoja iskustva, nemaju razumijevanja za svoje potrebe od roditelja videće djece. Isto tako potrebno im je neformalno druženje i uspostavljanje kontakata s majkama koje imaju slične probleme“, kazala nam je predsjednica udruge Gordana Šestić. Druženju u agroturizmu Ograde bile su nazočne i Suzana Kesedžić, prof. rehabilitator, inače voditeljica projekta „Pomozimo jedni drugima“ i Blaženka Paković, prof. defektolog, stručni izvoditelj.

„Projektom je predviđeno upoznavanje majki djece s oštećenjem vida i razmjena njihovih iskustava. One se često prezaštitnički odnose prema svojoj djeci iz straha da im se nešto ne dogodi. Na takav način djeca nemaju priliku samostalno naučiti obavljati aktivnosti svakodnevnog života i razviti svoju samostalnost i samopouzdanje. Majke će kroz zajedničku igru sa svojom djecom dobiti nove ideje i informacije kako kvalitetno provoditi slobodno vrijeme. Tijekom druženja majke su dobile osnovne informacije o pravima iz Socijalne skrbi i HZZO-a“, kazala nam je Suzana Kesedžić, voditeljica projekta.

Na nju se nadovezala defektologinja Blaženka Paković ističući da djeca kroz takve aktivnosti dobivaju priliku da se druže s vršnjacima s istim oštećenjima i na taj način razvijaju socijalne vještine i komunikaciju. „Igrom u otvorenom prostoru potiče se njihovo kretanje i orijentacija u nepoznatom okruženju. Djeca imaju priliku da kroz osjete dodira i mirisa upoznaju život ljudi i životinja i upoznaju poslove koji se svakodnevno obavljaju na selu.“

Dino Belušić iz Sv. Katarine.
Dino Belušić iz Sv. Katarine.
Davorka i Vjeran Šajina
Davorka i Vjeran Šajina

Osim djece i njihove majke su bile zadovoljne druženjem i učenjem na imanju agroturizma Ograde. Izmijenile su vlastita iskustva u brizi i odgoju djece, imale su prilike sudjelovati u interakciji dijete – roditelj – stručnjak, i upoznati se sa svojim pravima iz sustava socijalne skrbi i HZZO-a.

I dok smo se mi družili i uživali naša domaćica Davorka Šajina pripremila nam je izvrstan ručak na ognjišću – maneštru s trukinjicom, krumpir s teletinom i piletinom pod peku i miješanom salatom. Sve domaće. Inače, Davorka Šajina je 2009. godine izabrana za „Najuzoritiju hrvatsku seosku ženu 2009.“, a dobitnica je i mnogobrojnih drugih priznanja na području marketinških aktivnosti u turizmu. (Tekst: Eleonora Vlačić, foto: Nenad Čakić)

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa