“Organum histriae” brine o očuvanju vrijednih orgulja: Istra je regija s najvećim brojem orgulja u Hrvatskoj

0
Ivana Kostešić i Dina Bušić organiziraju „Organum Histriae“.
Ivana Kostešić i Dina Bušić organiziraju „Organum Histriae“.

Kraljica instrumenata – orgulja, danas u svijesti Istrana zasigurno zvuči drugačije nego prije 14 godina. Tomu je tako zahvaljujući Međunarodnom festivalu “Organum Histriae”, koji je svojim aktivnostima (koncertima, radionicama, muzikološkim skupovima) bio pokretač novih ideja i sustavno radio na senzibiliziranju lokalne i nacionalne zajednice o Istri, kao regiji s najvećim brojem primjeraka orgulja u Hrvatskoj, izuzeto kvalitetne izrade iz 17., 18., 19. i 20. stoljeća. Ovogodišnji, 14. festival po redu, održat će se od 1. do 4. rujna, u Umagu, Puli, Motovunu i Bujama.

“Organum Histriae” zadnje četiri godine realiziraju muzikologinje, producentice i umjetničke kreatorice programa Ivana Kostešić i Dina Bušić (Identitet produkcija).

Razgovarali smo s Puljankom Ivanom Kostešić te je upitali zbog čega je bitno pridati pažnju tom instrumentu. “Orgulje su radi svoje veličine, složenosti, prilagodljive snage tona i skladne zvučnosti prihvatljive svim društvenim slojevima. Namjena im je bila liturgijska, ali i koncertna. Imala ih je svaka značajnija crkva, a svjedočile su o ekonomskoj moći i kulturnoj razini sredine u kojoj su postojale. Crkva koja je imala orgulje upošljavala je jednog ili dva profesionalna glazbenika, kapelnika i orguljaša, što je utjecalo na razvoj glazbe i u crkvi i u mjestu. Jednom riječju, orgulje su poticale razvoj glazbene umjetnosti i ostavile su snažan pečat u našoj glazbenoj povijesti”, rekla nam je Ivana Kostešić.

Porečko-pulska biskupija može se pohvaliti s čak 46 orgulja, koliko ih se skriva po crkvama Istre. “Činjenica je to koju treba respektirati”, naglašava Kostešić.

Orgulje u Župnoj crkvi Sv. Servola u Bujama.
Orgulje u Župnoj crkvi Sv. Servola u Bujama.
Zahvaljujući ovom festivalu neke su se orgulje i restaurirale. “Organum Histriae dio je dugoročnog intersektorskog projekta zaštite obnove i revitalizacije orgulja i orguljske glazbe u Istri utemeljenog 1998. godine”, veli nam Kostešić te dodaje da se zaštita i obnova orgulja odnosi na aktivnosti restauracije, obnove, redovnog čuvanja, štimanja, te preparacija izuzetno vrijednih primjeraka orgulja, koje se nalaze u istarskim crkvama. Zahvaljujući festivalu orgulje se redovito održavaju, a Festival je svakako zaslužan i za njihovu restauraciju. Vrijednost festivala prepoznale su i institucije poput Ministarstva kulture RH, Istarske županije, gradova Pule, Umaga i Buja, općina Motovun, Sv. Petar u Šumi, Završja, te Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Istre, Pule i Umaga, što također govori o njegovu značaju, a ono što je, ipak najbitnije, zahvaljujući njegovom održavanju razvila se svijest o važnosti očuvanja te neprocjenjive baštine.

Prošlogodišnji koncert „Organum Histriae“ u pulskoj Katedrali.
Prošlogodišnji koncert „Organum Histriae“ u pulskoj Katedrali.
Tako se već trinaest godina financiraju izuzetno vrijedni zahvati na orguljama i provodi planska obnova koja zahvaća sve respektabilne instrumente na Poluotoku.
Ivana Kostešić na kraju nam je najavila tek neke planove za festival: “Planiramo povećati broj koncerata i razdoblja trajanja festivala, kako bi se unutar punih mjesec dana oživjele sve orgulje u svirnom stanju, uz podršku Istarske županije nadamo se ući u proces prijave programa kroz jedan od pretpristupnih fondova Europske unije. Želja nam je dugoročno brendiranje istarskih orgulja kroz sve koncerte i projekte festivala te daljnji rad na senzibiliziranju javnosti o najvećem broju orgulja i njihovoj neizmjernoj vrijednosti unutar hrvatske baštine“. Kada drugi put, bilo da je to u sklopu ovog festivala ili kakve druge prigode, u nekom skrivenom kutku Istre, začujete zvuk orgulja, pridajte mu posebnu pažnju – budite svjesni njihove neprocjenjive vrijednosti. (Tekst: Paola Albertini, foto: Ivana Kostešić)

Orgulje u Župnoj crkvi Umag.
Orgulje u Župnoj crkvi Umag.

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa