Bolest treba shvatiti ozbiljno

Gripa u naletu, a vrhunac epidemije tek stiže. U Istri je već uzela svoj danak - ovo su brojke

0
Ilustracija (foto: Grgo Jelavić/PIXSELL)
Ilustracija (foto: Grgo Jelavić/PIXSELL)

U Istarskoj županiji do 20. siječnja prijavljeno je 399 oboljelih od gripe, doznajemo u Zavodu za javno zdravstvo. Prošlog tjedna evidentirano je 150 slučajeva, 13 više nego sedmicu ranije, što ukazuje na širenje virusa influence.

Najviše oboljelih je u predškolskoj populaciji (204), a najmanje u starijih od 65 godina (23). Naravno da je realan broj zaraženih veći, budući da neki od pacijenata ni ne posjete liječnika.

Na razini države, pak, do 12. siječnja registrirano je 2.847 slučajeva gripe. Najveću stopu prijava na sto tisuća stanovnika bilježe Dubrovačko-neretvanska (165,9) i Karlovačka županija (158,4). Slijede Primorsko-goranska (134,1) i Istarska županija (128,0). Najmanju stopu prijava gripe ima Osječko-baranjska županija (25,5).

„Ova sezona gripe, u usporedbi s prethodnima, unutar je očekivanog. Započela je nešto kasnije i sada se nalazimo u uzlaznoj krivulji. Za očekivati je da bi vrhunac epidemije bio početkom veljače“, napominje dr. Branka Sep-Ševerdija, epidemiologinja iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Ističe da prevladava virus gripe A, i to A/H1N1, za razliku od minule zime, kad je dominirao onaj tipa A/H3N2.

U prošloj sezoni gripe, u Istri je najviše hospitaliziranih zbog komplikacija bilo u starijih od 65 godina: radilo se o 50 osoba, od kojih se njih devet liječilo na intenzivnoj jedinici. Ove zime u bolnici su dosad završila 24 pacijenta, svi stariji od 65 godina, a četiri su osobe u toj dobi preminule zbog komplikacija uzrokovanih gripom, prenosi nam sugovornica

„Osobe oslabljenog imunološkog stanja te kronični bolesnici, osobito starije dobi, u većem su riziku od razvoja komplikacija, pa čak i smrtnih ishoda, ukoliko obole od gripe. Komplikacije su uzrokovane samim virusom gripe ili bakterijama, tako da često dolazi do pogoršanja već postojeće kronične bolesti”, naglašava dr. Sep-Ševerdija. „Gripu treba ozbiljno shvatiti, što znači preležati. Važno je mirovanje i pijenje toplih napitaka. Treba ostati kod kuće i ne širiti zarazu, jer se vrlo lako širi uobičajenim socijalnim kontaktom”, dodaje.

Gripa, nastavlja, ne zahtjeva posjet liječniku, osim u slučaju komplikacija, primjerice ukoliko povišena tjelesna temperatura traje duže od četiri, pet dana; ako oboljela osoba otežano diše, jako kašlje, osjeća pritisak u prsima ili se žali na vrtoglavicu i ošamućenost, te pri ponovnoj pojavi povišene temperature nakon kratkotrajnog poboljšanja.

 

Cijepljenje?

„Iako je cijepljenje najefikasnija mjera zaštite protiv gripe, vrlo je važno za vrijeme epidemije pridržavati se svih onih zaštitnih mjera koje uvijek naglašavamo - izbjegavanje boravka u zatvorenim, neprozračenim prostorima, često pranje ruku, jačanje imuniteta prehranom bogatom vitaminima (voće i povrće, tjelovježba, vrijeme za odmor, topli napici). Ovogodišnje cjepivo protiv gripe je četverovalentno i prvenstveno je namjenjeno rizičnoj populaciji (osobama starije životne dobi preko 65 godina, kroničnim bolesnicima bez obzira na dob te zdravstvenim djelatnicima), iako se mogu cijepiti i druge osobe”, odgovara epidemiologinja.

Cjepivo je, veli, besplatno za sve građane, a može se obaviti kod izabranog liječnika ili u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo IŽ u Puli, te njegovim epidemiološkim ispostavama u Rovinju, Poreču, Umagu, Buzetu, Pazinu i Labinu.

Inače, gripa se manifestira naglim početkom bolesti, visokom temperaturom od dva do pet dana, bolovima u cijelom tijelu, općom slabošću te simptomima dišnog sustava (suh kašalj, začepljen nos), a osobito je izražena sklonost komplikacijama, najčešće upale sinusa i upale pluća.

Uz virus gripe, cirkuliraju i drugi respiratorni virusi, kao što su rinovirusi, adenovirusi, virus parainfluence, respiratorni sincicijski virus (RSV) te virus korone (SARS-CoV-2), zaključuje dr. Sep Ševerdija.

Autor

Igor Radić

Igor Radić

redakcija@istarski.hr

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa