Najtužnija noć istarske povijesti dogodila se s 8. na 9. siječnja 1944. godine u selu Šajini
Ni osamdeset i jednu godinu nakon strašnog zločina koji je zadesio mještane sela Šajini u Općini Barban u noći s 8. na 9. siječnja 1944. godine, stanovnici uz podršku Mjesnog odobra, Općine, volontera i entuzijasta ne posustaju u organiziranju komemorativnog programa kojim odaju počast nezapamćenoj žrtvi svojih nevinih predaka.
Naime, spomenute su noći u dotad mirno selo Šajini ušli nacifašisti, opkolili ga, zapalili te ubili pedeset i četvero civila među kojima ženu, djecu i starce. Sva su njihova imena danas pročitana na spomen obilježju nedaleko kojeg bi u skoroj budućnosti niknuti trebao i spomen park posvećen svim žrtvama ovog strašnog zločinačkog pohoda.
Današnja je komemoracija započela polaganjem vijenaca na spomenik koji se nalazi u središtu sela, a uz brojne delegacije, svoju je počast odao i posebni savjetnik za kulturu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, njegov današnji izaslanik Zdravko Zima, uz pripadnike Počasno-zaštitne bojne Republike Hrvatske.
Nakon minute šutnje, prigodan kulturno-komemorativni program, nastavljen je u šajinskom Društvenom domu gdje su svoj obol poezijom, pjesmom te čitanjem sjećanja preživjelih svjedoka šajinske tragedije; Danice Bulić i Ive Pekice, dali učenici Osnovne škole Jure Filipovića Barban predvođeni profesoricama Majom Griparić i Sanjom Knezović Tomišić, te KUD-a Barban predvođenog voditeljicom recitatorske skupine Nives Trošt.
Posebno je emotivno bilo gledati ulomak iz filma “Zemlja ognja” redatelja Mladena Đakovića u kojem svjedok Đino Matošić prepričava kako je te kobne noći ostao bez oba roditelja, i to u svega petoj godini života. Prisutnima se kratko obratio i sam redatelj Đaković najavivši kako će “Zemlja ognja” Šajinima uskoro biti ustupljena na stalno korištenje, te kako će ona postati i dio obaveznog školskog kurikuluma svih istarskih osnovnih i srednjih škola.
Prigodne su govore danas, uz prisutnost nekoliko saborskih zastupnika, predstavnica Istarske županije, brojnih istarskih načelnika i gradonačelnika, predstavnika Općine Matulji i Šajinima pobratimljenog sela Lipa, predstavnika Saveza udruga antifašističkih boraca Istre, Pule, Buzeta, Matulja te Barbana, održale i predsjednica Mjesnog odbora Šajini Doris Glavaš, te predsjednica Saveza udruga antifašista Istarske županije Ada Damjanac.
“Započet ću citatom iz jednog sjećanja ljudi koji su preživjeli ovu tragediju. Lug i prah s hiže zgorenih su popeljali na guvno, aš je mati rekla: Neka njihov prah bude tote doma. I dandanas je tote, na guvnu oko nas. Ali nije danas s nas samo njihov prah, nego i njihov duh i lik. Danas je s nas i s vama ona bol koju fameje šajinske, ali i barbanske i istarske i hrvatske, koje su propatile neku tragediju, nose u sebi. Zato bih iskoristio ovu priliku, izražavajući najdublji pijetet svim žrtvama, preživjelima i članovima njihovih obitelji, da zahvalim svim Šajincima koji su preko 80 godina čuvali sjećanje na ljude koji su dali svoj život u toj crnoj hladnoj noći. To nije mala stvar - sačuvati memoriju. Najviše što možemo učiniti jest sjećati se. Pali su zbog vrijednosti do kih i danas držimo, a to su prije svega antifašizam i borba protiv nepravde”, riječi su kojima se, među ostalim, prisutnima obratio načelnik Općine Barban, saborski zastupnik IDS-a Dalibor Paus.
Govor je u Šajinima danas održala i zamjenica istarskog župana Borisa Miletića, Jessica Acquavita.
“Ova obljetnica nosi težinu sjećanja, ali i potiče nas na duboko razmišljanje o vrijednostima koje čine temelje naše zajednice. Istra nije dvojila, već je hrabro stala na stranu slabijeg, protiv fašizma, i to kao prva u Europi koja se suprotstavila ovom zlu. Ono za što su se naši stari borili i naposljetku izborili, utrlo je put Istri kakvu danas imamo i u kakvoj danas živimo. Vrijednosti antifašizma trajno su satkane u naš DNK-a, i kao takve neizostavan su dio našeg regionalnog identiteta, i na nama je obaveza da ih baštinimo i prenosimo na našu djecu. Univerzalne vrijednosti poput slobode i demokracije, te poštivanje ljudskih prava ostaju trajna obaveza i moralna odgovornost sviju nas”, ustvrdila je zamjenica istarskog župana.
Po prvi puta u Šajinima je bio i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i njegov posebni savjetnik za kulturu, Zdravko Zima.
“Čast mi je i zadovoljstvo da vam se mogu obratiti u ime predsjednika Zorana Milanovića koji je nažalost danas bio spriječen biti ovdje s vama zbog drugih obaveza. Došao sam odati počast žrtvama zločina koje su počinile nacifašističke Crne legije. Rat je uvijek veliko zlo, a naročito kada su njegove žrtve nedužni civili. Ne smijemo zatvoriti oči ni pred činjenicom da u različitim modalitetima fašizam opet nanovo kuca na vrata. Uzmimo samo našu susjednu Austriju, a primjere možemo nabrajati do sutra. Možemo vidjeti i u našoj zemlji da se različiti neofašisti pojavljuju i uvijek nastupaju pod maskom tobožnjeg domoljublja kakvog nam je servirao i Ante Pavelić. Danas mislim da naše iskazivanje sućuti neće biti sasvim vjerodostojno ako istodobno ne demonstriramo otpor prema različitim oblicima fašizma koji se javljaju u našem vlastitom dvorištu”, zaključio je Zima.
Inače, uoči 70. obljetnice stradavanja sela Šajini, u prostorijama Društvenog doma otvorena je i Memorijalna soba posvećena ovoj tragediji. Moguće ju je posjetiti po najavi, te se na taj način dodatno educirati o najtužnijoj noći istarske povijesti.