Remi 'zaprijetila' zavrtanjem ušiju, maloljetnik ozlijeđen u bacanju petardi
„Ako još jednom netko baci petardu, doći ću gore i zavrnuti mu uši“, poručila je Mirela Priselac Remi na Portarati u novogodišnjoj noći. I doista, nakon „upozorenja“ liderice Elementala na Portarati nije pukla nijedna petarda (prije toga čule su se dvije), čak ni nakon što je krenulo odbrojavanje. Mogao se čuti tek zvuk čepa iz pokoje boce šampanjca. Puljani su na Portarati ušli u Novu bez ijedne ispaljene petarde, što nije bio slučaj lani ili prethodnih godina, kada je na istom mjestu grmilo kao u ratnoj zoni. Istina, ne možemo tvrditi da je i u drugim dijelovima grada bilo tako…
I pulska policija potvrđuje da je situacija ove godine puno bolja nego ranije. Naime, u sklopu akcije Mir i dobro koja je provedena od 13. prosinca 2024. do 7. siječnja 2025. godine evidentirano je više dojava građana o uporabi pirotehničkih sredstava. Policija je utvrdila prekršajnu odgovornost u tri slučaja gdje su prekršitelji, odnosno njihovi zakonski zastupnici kada se radilo o maloljetnim počiniteljima, sankcionirani prema Zakonu o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja.
Evidentiran je jedan slučaj u kojemu je maloljetna osoba zadobila zasad neutvrđene ozljede prilikom rukovanja pirotehničkim sredstvima. Usporedbe radi, u akciji provedenoj 2023./2024. evidentirana su četiri događaja u kojima su policijski službenici utvrdili elemente prekršaja iz Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja. Zabilježena su i dva događaja u kojima su osobe zadobile lakše tjelesne ozljede prilikom rukovanja pirotehničkim sredstvima.
Iz Policijske uprave istarske podsjećaju da se akcija Mir i dobro provodi više od 30 godina te navode da su rezultati vidljivi iz godine u godinu s obzirom da se bilježi sve manji broj stradavanja prilikom uporabe pirotehničkih sredstava.
„Vidljivo je da građani postaju svjesniji kako zloporabom vatrenog oružja, eksplozivnih tvari, pirotehničkih sredstava, streljiva i ostalih sredstava mogu nastati neželjene posljedice“, navode iz Policijske uprave istarske.
Iako je policija postupila po svim dojavama, nije uvijek pronađen prekršitelj. Takav je bio i slučaj iz Rovinja potkraj minule godine: čitatelj nam se, naime, požalio da se „već više od mjesec dana svakodnevno, u večernjim satima, najviše oko 19 - 20 sati, na području ulica Pietra Kandlera, Andree Amorosa i Marca della Pietra u Rovinju bacaju petarde. I to ne male, nego jake i opasne, poput topovskih udara". Iz policije su nam tad odgovorili da na licu mjesta nisu pronađeni prekršitelji. Podsjećaju da se pirotehnička sredstva kategorije F1 (bengalske šibice, male petarde, konfete - bombice, žabice, pasje bombice, naboji za dječje pištolje, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom i sl.) mogu prodavati čitave godine starijima od 14 godina te je i uporaba tih sredstava dozvoljena osobama starijima od 14 godina, i to tijekom cijele godine. Također ističu da, unatoč uvriježenom mišljenju da su pirotehnička sredstva ove kategorije dječja pirotehnika, ona to nisu i nikako ih ne smiju koristiti djeca mlađa od 14 godina.
Nije zgoreg podsjetiti da, prema izmjenama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja koje su na snazi od 2. siječnja 2021. godine, više nije dopuštena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3 te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe.
Dakle, zabranjena je prodaja petardi i redenika kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe, a ostala dozvoljena pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati građanima starijim od 18 godina od 15. prosinca do 1. siječnja u ovlaštenim prodavaonicama, a njihova uporaba dozvoljena je građanima starijim od 18 godina u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja. Radi se o raketama i boksovima - kutijama s vatrometom koje ulaze u razred F2 i F3.