Tužne brojke: sve više beskućnika treba prenoćište i pučku kuhinju u najvećem istarskom gradu
U proračunu za 2025. godinu za pomoć socijalno ugroženoj kategoriji građana izdvojeno je gotovo dva milijuna eura te su osigurana veća sredstva za obroke u pučkoj kuhinji, organizirano stanovanje, „housing first“ program i za prenoćište za beskućnike, priopćili su iz Grada Pule.
„U posljednje tri i po godine mnogostruko smo povećali sredstva, ali i stvorili nove modele koji trajno pomažu ljude koji su se našli u nevolji i teškim životnim situacijama“, rekao je gradonačelnik Filip Zoričić.
Prema dostupnim podacima, u razdoblju od 1. siječnja do 31. listopada 2024. uslugu prenoćišta koristila su čak 102 korisnika. U ovoj godini omogućili su 7.588 noćenja i podijelili ukupno 6.411 kuhanih obroka. Uz ove usluge, korisnici dobivaju i doručak, pranje i sušenje odjeće i obuće te mogućnost obavljanja osobne higijene.
Svih 102 korisnika koji su koristili uslugu prenoćišta, dobilo je podršku stručnih službi udruge Institut.
Kroz postupak reintegracije provedeno je 18 radno sposobnih korisnika od kojih njih deset i dalje samostalno živi i radi. Tri korisnika smještena su u Dom za starije i nemoćne, dva su korisnika smještena u terapijsku zajednicu, dok je 11 korisnika vraćeno na adresu stanovanja. Također, stručna služba udruge uspješno je provela osam medijacija mirenja i vraćanja u primarnu obitelj, a jedan korisnik preseljen je u organizirano stanovanje udruge Aja.
„Smatram da možemo biti grad primjer, jer osiguravamo, prije svega, našim najugroženijim sugrađanima pravo na siguran dom, a potom i podršku stručnjaka. Naša je obveza, a i želja, nastaviti jačati i pomagati u radu ovim organizacijama koje brinu o velikom broju naših sugrađana i sugrađanki“, rekla je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov.
Djelatnici Udruge Aja trenutno skrbe o 13 korisnika koji su smješteni u šest stanova, dok mobilni tim brine za čak 40 osoba u beskućništvu s područja Pule.