Potpisan okvirni sporazum o uređenju kapališta Stoja. Radovi kreću vrlo brzo
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić i predstavnik izvođača radova Fracasso Production David Grbac potpisali su danas u komunalnoj palači okvirnisporazum o uređenju kupališta Stoja.
„Danas je još jedan lijep dan za Pulu. Nakon jučerašnjeg predstavljanja idejnog rješenja za cijelu zonu Vallelunga, danas smo se okupili kako bismo potpisali ugovor za izvođenje radova na kupalištu Stoja koje za nas ima posebno značenje i na kojemu su se desetljećima okupljale generacije Puležanki i Puležana. Ovo je jedan od naših kapitalnih projekata i raduje nas što će vrlo brzo krenuti radovi. Zahvaljujući velikom angažmanu kolega i bespovratnim sredstvima u sklopu ITU mehanizma, za manje od dvije godine kupalište Stoja postat će reprezentativan prostor kojim ćemo se ponositi“, rekao je uoči potpisivanja gradonačelnik Filip Zoričić.
Naime, projekt obnove omiljenog pulskog kupališta financira se iz sredstava proračuna Grada Pule te bespovratnim sredstvima u sklopu ITU mehanizma.
Procijenjena vrijednost investicije iznosi 4.749.508, eura, od čega su 2.033.244 eura sredstva ITU mehanizma.
Ishođene su sve potrebne dozvole, projekt vodi pulska tvrtka Primum ing (86.625 eura s PDV-om), posao stručnog nadzora i koordinacije zaštite na radu povjeren je zagrebačkoj tvrtki Trasa Adria (5.750 eura s PDV-om). U konačnici, uspješno je proveden i postupak javne nabave za izvođenje radova: kao najpovoljniji ponuditelj odabrana je tvrtka Fracasso Production iz Rijeke.
„Svjesni smo značaja obnove ovog kupališta za građane Pule, ali i za cjelokupni turizam u gradu. Dat ćemo sve od sebe da bismo u roku izvršili sve potrebne radove kako bi ovo kupalište ponovno zasjalo u punom sjaju. Planiramo započeti s radovima krajem siječnja 2025. godine, a rok izvršenja je 18 mjeseci“, rekao je Grbac.
Planiranom cjelovitom obnovom kupališta Stoja ostvarit će se četiri bitna cilja, navode iz Grada. Prvi je uređenje danas derutnog kupališta te njegovo vraćanje građanima Pule kao povijesnog gradskog kupališta, koje će uz sve novo planirane sadržaje biti na raspolaganju široj zajednici.
Potom, tu je gospodarska valorizacija kulturno-povijesne baštine, uz realizaciju novih elemenata ponude s ciljem održivog upravljanja kupalištem (uređenje ugostiteljskog objekta cjelogodišnjeg karaktera radi postizanja financijske samoodrživosti kupališnog kompleksa, uređenje podija za ples i orkestar, kupališnih kabina, mogućnost korištenja rekreacijske opreme i drugih kupališnih rekvizita), a sve u funkciji razvoja gospodarstva te stvaranja mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta.
Nadalje, cilj je i obnova vrijedne, danas zapuštene kulturno-povijesne baštine, pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra kupališta Stoja. Predloženim sadržajima, prvenstveno onim cjelogodišnjeg karaktera nastojao se postići balans između sredstava potrebnih za održavanje kupališta i gradskih prihoda. Naime, održavanje kulturnog dobra uvijek predstavlja veliki financijski izazov, koji je i u konkretnom slučaju doveo do propadanja nekad popularnog gradskog kupališta.
I na koncu, tu je mogućnost korištenja obnovljenog kupališta u cilju edukacije korisnika predškolske i školske dobi sa šireg urbanog područja, kroz održavanje škole u prirodi na širem prostoru kupališta., priopćili su iz Komunalne palače. Podsjetimo, Kupalište Stoja djelo je arhitekta Enrica Trolisa, a predstavlja vrhunac moderne arhitektonske kreacije tridesetih godina 20. stoljeća na području grada Pule. Svečano otvorenje omiljenog kupališta bilo je 19. srpnja 1936. godine. Objekt je konstruiran kao apstraktna kompozicija zasnovana na asimetričnoj tlocrtnoj kompoziciji, minimalističkoj konstrukciji i elementarnim oblicima i upisan je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.