U Raklju održani tradicionalni Susreti na dragom kamenu
U Društvenom domu u Raklju održani su tradicionalni Susreti na dragom kamenu, okupljajući brojne ljubitelje umjetnosti, tradicije i autentičnih narodnih običaja. Ove prosinačke aktivnosti dodatno su naglasile živu povezanost tradicije, obrazovanja i lokalne zajednice. Cilj Susreta na dragom kamenu je očuvanje kulturnog nasljeđa te stvaranje prostora za međugeneracijsko učenje i povezivanje.
Susreti se mogu smatrati nastavkom događaja održanih početkom listopada na Fakultetu ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković", gdje je predstavljen zbornik radova Znanstvenog skupa Susreti na dragom kamenu 2023 : Tragom Mije Mirkovića - od uzroka društveno-ekonomskog zaostajanja do integracije u suvremeno društvo.
U programu su sudjelovali učenici Osnovne škole Vladimir Nazor Krnica, učenici Osnovne škole Marčana, KUD "Mate Balota" iz Raklja te gospodin Mirko Urošević, pružajući posjetiteljima raznolik i inspirativan sadržaj.
Događanje je započelo polaganjem cvijeća na grob Mije Mirkovića, uz pratnju tradicionalnih roženica, a nastavilo se kulturno-umjetničkim programom.
Posebnu pažnju privuklo je sudjelovanje gospodina Mirka Uroševića koji je nazočnima objašnjavao kako je prije 120 godina mali Mijo Mirković prvi put ušao u dan ranije blagoslovljenu Družbinu hrvatsku pučku šestogodišnju školu u Raklju, kao i mnoge zanimljivosti iz života Mije Mirkovića.
U svom govoru, ravnateljica Osnovne škole Vladimira Nazora Krnica, Romana Percan, naglasila je kako škola već jako dugi niz godina provodi obilježavanje lika i djela Mije Mirkovića - Mate Balote. Naglasila je njegovu važnost za zajednicu, ne samo kao književnika već i kao jednog od najistaknutijih intelektualaca svog vremena, čija djela i danas služe kao inspiracija. Zahvalila je svima na sudjelovanju i pomoći, posebice Mirku Uroševiću, dr. Robertu Zenzeroviću iz Fakulteta ekonomije i turizma te Vladimiru Torbici iz Upravnog odjela za Kulturu i zavičajnost pri Istarskoj županiji.
Načelnik Općine Marčana Predrag Pliško istaknuo je kako Općina Marčana ima bogatu tradiciju obilježavanja stvaralaštva dr. Mija Mirkovića i da svaki Susreti na dragom kamenu iznjedre neko djelo u kulturi ili znanosti. Ovogodišnji susreti u listopadu ove godine doprinijeli su izdavanju zbornika znanstvenih i stručnih radova koji su predstavljeni u Puli, dok će ovi susreti u Raklju biti zabilježeni kao edukativno-obrazovni temelj daljnjim aktivnostima na području Raklja i općine Marčana.
Ovu manifestaciju organizirali su Općina Marčana, TZ Općine Marčana, KUD Mate Balota iz Raklja te OŠ Vladimira Nazora iz Krnice.
Upravni odjel za kulturu i zavičajnost Istarske županije sufinancirao je iznosom od 3.500 eura, dok je preostali dio od 6.635 eura financirala Općina Marčana.