'Naslijedila sam preplaćeni dom koji izgleda kao hotel, ali smo blizu otvaranja. Sustav socijalne skrbi nam je tragedija'
„Krenula je predizborna kampanja, ali dom za starije nije svjetonazorsko, ni stranačko pitanje, već potreba i konsenzus“, poručila je gradonačelnica Pazina Suzana Jašić (Možemo!) na večerašnjoj sjednici Gradskog vijeća. „Stavimo skupa ruke, srce, glave i napravimo taj mali skok koji nam nedostaje. Pomognite nam, nemojte odmagati“, dodala je i napomenla da u cijeloj priči mogu žaliti ljude koji čekaju na smještaj.
Istupila je ponukana i pitanjima vijećnika Vedrana Ivančića (IDS) te Endija Rimanića (HDZ). Njima je, pak, otponac bio svježa, iznenadna ostavka ravnateljice doma Anne Kuzme iz, kako je objašnjeno, osobnih razloga. Ona je, podsjetimo, prije nepuna dva mjeseca najavljivala da će prvi korisnici u dom u studenome.
Nakon njene ostavke iz Grada, koji je osnivač ustanove, priopćili su, međutim, da je projekt bio umnogome manjkav pa je „tijekom godine na zgradi bilo izuzetno mnogo posla“.
Ivančić je kazao da se sve vrijeme govorilo o problemu s kadrovima, a sada je, eto, razlog neotvaranja doma potpuno drugi.
„Je li se prije lagalo ili se sada laže, kako bi se prikrio očiti kaos u vođenju gradske uprave. Puno toga ostaje nejasno“, prisnažio je Ivančić. Na kraju ispada – primijetio je - kao da je „netko na kauču nacrtao projekt“.
Prikrivanje kaosa
Slično je zborio i Rimanić, kojega je zanimalo je li doista toliko puno tehničkih nedostataka u zgradi ili se, s ovako zakašnjelim komuniciranjem tog problema, samo pokušava skrenuti pažnja s nedostatka kadrova.
„Znači li to da dom ne bismo mogli otvoriti i da se zaposlilo sve potrebne djelatnike“, pitao je.
Gradonačelnica Jašić kazala je da je riječ o projektu koji je naslijedila od prethodne vlasti, ističući da bi „ona to bila drukčije radila“. „Sve što se danas događa je zbog toga jer se nije do kraja dobro promišljalo“, dometnula je.
Projekt je, kako reče, financijski neracionalan, rađen za 52 korisnika umjesto njih 100 ili minimalno 70, što je minimum da cijena bude pristupačnija. Ocijenila je da je izgradnja objekta preplaćena u odnosu na funkcionalnost, pa dom, primjerice, ima panoramski lift, staklene ograde na balkonima i skupe materijale te „izgleda kao hotel umjesto da se mislilo na praktičnost i životnost“.
Na to je vijećnik Ivančić replicirao da je izgradnja doma zamišljena u dvije etape: prve u aktualnom obimu, s kasnijim proširenjem do 70, odnosno 100 korisnika. „Znala se rentabilnost, a gradnja se planirala sukladno financijskim mogućnostima“, ustvrdio je.
More problema
Jašić je u odužoj prezentaciji na slajdovima do u tančine iznijela cijelu kronologiju, naglašavajući da je od brojnih nedostataka najviše bilo onih po pitanju sigurnosti korisnika i to posebno u odjelu za Alzheimerove bolesti, koji znači i posebnu skrb, a o čemu se nije dovoljno vodilo računa. Paralelno su muku mučili s kadrovima i s radovima u objektu te nabavkom isprva nepredviđene opreme. Stalno bi isplivao neki problem, a zbog svih peripetija, priznala je, potražili su i savjet vanjske stručnjakinje s dugogodišnjim radnim iskustvom u domu za starije.
U dolasku je, naglasila je, petoro zaposlenika u dom, a nedostaje njih još četiri za zatvoriti kadrovsku križaljku. Potrebno je izbrati i novu ravnateljicu.
Gradonačelnica vjeruje da će prvi korisnici biti primljeni tijekom siječnja, a cijene smještaja - unatoč svim doradama i povećanju plaća osoblja - neće se korigirati.
„Nadomak smo cilja, do kojeg je bilo teško doći. Nije lako na noge dići ustanovu, a pogotovo ne ovakvu koja pruža 24-stanu skrb 365 dana u godini. Nikad nismo bili odlučniji da preskočimo sve prepreke. Osjećam veliku podršku i u domu, i u gradu, i od struke“, kazala je Jašić i zaključila:
„Riječ je o sustavu socijalne skrbi koji je vezan za nacionalnu razinu. Taj sustav je tragedija. Nedostaje ljudi, mijenjaju se ministri, domovi rade u nemogućim uvjetima. Iz solidarnosti i brige za korisnike u nekim ustanovama, neću iznositi podatke. Toga sam se i bojala: da ne krenemo s radom pa da nam se dogodi ono što je snašlo u druge domove; da, naime, padnemo na sramotan broj ljudi“.