'Nadam se da će Hrstić ozbiljno shvatiti neke stvari ako ostane, ali puno je ostalo ispod radara'
Liječnik obiteljske medicine iz Rijeke i predsjednik Nadzornog odbora Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM) Leonardo Bressan gostovao je u emisiji Novi dan televizije N1 gdje je u razgovoru s Ninom Kljenak komentirao uhićenje Vilija Beroša i situaciju u zdravstvu, ali i iznio što očekuje od vršiteljice dužnosti ministra zdravstva Irene Hrstić.
„Ja sam u dobrim i korektnim odnosima s kolegicom Hrstić zadnjih 10 godina. Ulažem nadu da će ona ipak neke stvari ozbiljno shvatiti ukoliko ostane na mjestu ministrice, ali ima dosta toga što je prošlo ispod radara. Bilo je započetih afera koje su relativno brzo utihnule, kao da smo zaboravili u toku epidemije covida afere oko portala Cijepi se, informatičke kuće koja je to radila. Tamo bi trebalo nastaviti istraživanja jer mislim da nije cijela priča gotova“, kazao je Bressan.
Za ministra jedini svijetli trenuci u našem zdravstvu su bili kad su na čelu zdravstvene administracije bili primarni liječnici, primarci koji cijeli svoj radni vijek provedu s rođenjem, životom, starenjem i smrti svojih pacijenata, smatra on.
"To su bile jedini trenuci u hrvatskom zdravstvu kad su stvari štimale u smislu da su bile prihvatljive, da je bilo pozitivno ozračje. Kad god se politika upetljava preko visokih nekakvih funkcija u rukovođenje Ministarstvom ili pogotovo HZZO-om, gdje se vrti ogroman novac, uvijek isplivaju ljudi koji imaju problema sa svojim egom ili imaju potrebe za nekakvim bogaćenjem ili privatnom koristi.
Na pitanje novinarke dokle ide to bogaćenje s obzirom da su liječnicima i ministrima plaće povećane od 60 do 80 posto, što je premijer nazvao antikurupcijskom mjerom, Bressan je odgovorio da je jedina antikorupcijska mjera jedan ozbiljan zakon uz puno strože kazne i primjenu tih sankcija.
„Dosljednost u primjeni tih sankcija je po meni jedina prava antikorupcijska mjera. Ministru se često daju prevelike ovlasti. Ne može jedna osoba u ovakvom velikom, kompliciranom, složenom sustavu samostalno odlučivati, pogotovo zbog onoga što sam rekao: kad se udaljavate od stvarnosti, gubite, nemate sve znanje ovog svijeta i morate imati kvalitetne savjetnike, pomoćnike, ali koji moraju biti iz tog realnog sektora, radilo se o ordinaciji primarnog liječnika ili o internistu, kirurgu, endokrinologu koji radi u poliklinici s bolesnim ljudima. Kad izgubimo taj kontakt sa zdravim i bolesnim čovjekom, s rješavanjem njegovih stvarnih problema, onda ulazimo u neke sfere koje su više, neću reći filozofske, ali su jako daleko i tu nema shvaćanja potreba“, izjavio je Bressan.
Novinari HRT-a danas su upitali premijera Andreja Plenkovića hoće li Hrstić postati ministrica zdravstva, na što je odgovorio da se prvo treba konzultirati i dogovoriti o tome da preuzme upravljanje. "Kad zavši ovaj vikend, kad prođe Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, onda ćemo se baviti drugim temama", rekao je Plenković.
U KOHOM-u, javlja HRT, od Hrstić očekuju da ih hitno pozove na sastanak. Bivši je ministar obiteljskim liječnicima obećao administrativno rasterećenje, nadaju se da neće ostati samo na obećanju. S 31. prosincem ističu ugovori privatnih liječnika s HZZO-om o provođenju primarne zdravstvene zaštite, a tu je i problem specijalizacija. Govori se o 920 specijalizacija, a nije se realiziralo ni 50. Dok se godišnje u bolnicama raspisuju tisuće specijalizacija, u obiteljskoj medicini mogu se izbrojati na prste dvije ruke, upozoravaju obiteljski liječnici.
Bolnice muku muče s listama čekanja i nedostatkom kadrova pa od nove vršiteljice dužnosti ministra očekuju da zasuče rukave. Prije svega traže nultu stopu korupcije jer, kažu, afera 'Beroš' bacila ljagu i na sve one koji pošteno rade svoj posao.