Kako je Orse Gregorich, napuštena nakon vjenčanja, zatražila pomoć Crkve da vrati supruga
U rovinjskom Centru za povijesna istraživanja predstavljen je već 53. svezak časopisa zbornika Atti, ustanovljenog ranih sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je ova stožerna znanstveno-istraživačka institucija Talijanske unije započela svoju misiju istraživanja slojevite regionalne povijesti. Zahvaljujući posvećenosti entuzijasta, s hrvatske, slovenske i talijanske stane, koji su svoje znanje i energiju posvetili istraživanju, bilo je moguće pisati i prenositi povijest prostora koji je, kao malo koji kutak Europe, bio u stalnoj mijeni.
„Jedini način da i ubuduće osiguramo prosperitet naših časopisa jest jamčiti i certificirati znanstvenu izvrsnost oba periodika, s odgovarajućim brojem radova kategoriziranih kao originalni znanstveni članci. To nipošto ne znači da ćemo se odreći nešto 'lakših' radova, često vrlo zanimljivih, koje pišu mnogi naši dugogodišnji suradnici, a koji su nerijetko zanimljiviji od strogo stručnih tekstova usmjerenih isključivo na specijaliziranu publiku. Naša uređivačka politika posljednjih godina pokazala je punu valjanost odabranog pristupa“, rekao je na predstavljanju Raul Marsetič, ravnatelja Centra.
Naglasio je da je Centar nedavno uspio uključiti časopis Atti u indeks izdavača DOAJ (Directory of Open Access Journals). Taj indeks uključuje znanstvene i akademske časopise s otvorenim pristupom koji primjenjuju strogi sustav kontrole kvalitete. Dakle, riječ je o publikacijama visoke razine, što jamči kvalitetu objavljenih sadržaja. Sada se provodi isti postupak za uključivanje časopisa Quaderni u DOAJ.
Atti uskoro u prestižnom indeksu Web of Science
Marsetič je dodao da je za časopis Atti u tijeku procjena prijave za uključivanje u prestižni i vrlo strogi indeks Web of Science. To je iznimno cijenjena znanstvena certifikacija, kojoj Centar želi priključiti svoju najstariju i najznačajniju ediciju i time dodatno povećati prestiž istraživanja i radova, te se konačno i formalno međunarodno afirmirati i kao izdavač znanstvenih časopisa. To će omogućiti autorima koji objavljuju u ovom godišnjaku da ostvare akademske bodove, koji su danas neophodni za sve koji rade na sveučilištima ili istraživačkim institutima.
Novi, 53. svezak časopisa Atti, kojeg je predstavio član redakcije Rino Cigui, u potpunosti odražava te principe, potvrđujući daljnji proces legitimizacije časopisa, koji je stekao neospornu autoritativnost. Svezak se sastoji od devet priloga, pet u odjeljku 'Eseji' i četiri u odjeljku 'Bilješke i dokumenti', na ukupno 384 stranice, koje obrađuju brojne teme iz složene i raznolike povijesti Istre.
Znanstveno-popularne priče
U uvodnom eseju Josip Banić predstavlja kritičko propitkivanje dokumenta o Istri od 11. do 14. stoljeća koji dosad nisu bili zadovoljavajuće objavljeni. Riječ je ponajprije o arbitražnoj odluci u Trentu, kojom je Istra podijeljena na sfere utjecaja Venecije i Austrije. Palmiro Bonini u studiji „Matrimonijalni proces Gregorich-Pechiarich župe Svetog Antuna u Kopru (1561.-1566.)“, obrađuje slučaj Orse Gregorich, mlade supruge napuštene i prisiljene zatražiti intervenciju Crkve kako bi natjerala supruga Zorzija Pechiaricha da nastavi zajednički život koji je prekinuo svega nekoliko dana nakon što je uveo mladu u svoj dom.
Na temelju župnih knjiga umrlih i krštenih župe Momjan, Rino Cigui u svom eseju analizira zdravstvenu i društveno-ekonomsku evoluciju tog kraja od 16. do kraja 19. stoljeća. O Momjanu piše i Marina Paoletić kroz prizmu privatnih arhivskih zbirki Rota-Benedetti i Rota-Gregoretti. Odjeljak 'Eseji' završava radom Matije Drandića o demografskom razvoju Galižane tijekom prve polovice 19. stoljeća.
Odjeljak 'Bilješke i dokumenti' otvara rad Ljudevita Antona Maračića, o povijesnim odnosima između gradske uprave i samostana sv. Franje u Cresu od 1495. do 1806. godine. Bruno Pamfili je objavio rad o povijesti brodogradilišta Panfili, poznatog po gradnji prve parne brodice na Jadranu, i njegove obitelji kao vlasnika tvrtke u kontekstu cjelokupne povijesti brodogradnje u Trstu i dijelovima Istre.
Paola Delton u svom prilogu analizira tradicionalnu nošnju na području Rovinja, Bala, Vodnjana, Galižane, Fažane i Šišana, ističući njihovu ulogu u očuvanju kulturnog identiteta. Konačno, Franco Stener istražuje povijest labinskog zvonika i njegovih zvona, s posebnim naglaskom na događaje tijekom ratnih rekvistracija.
Quaderni posvećeni povijesti gornjeg Jadrana
Urednica Orietta Moscarda predstavila je novi, 35. svezak časopisa Quaderni, koji kao povremenik, a potom godišnjak, također izlazi preko 50 godina. Ovaj je časopis usmjeren na povijest područja gornjeg Jadrana u suvremenom razdoblju, s njegovim raznovrsnim i kontroverznim političkim, ekonomskim, društvenim i kulturnim aspektima, pa zauzima specifično mjesto u regionalnoj historiografiji Istre i u ukupnoj bibliografskoj produkciji Centra.
Od kraja 1990-ih časopis je postao godišnjak i točka širenja novih interpretativnih trendova i istraživačkih smjerova među talijanskim, slovenskim i hrvatskim kulturnim krugovima, zahvaljujući svojoj međunarodnoj otvorenosti i povezanosti s tamošnjom historiografijom. Na taj način uspio je doprijeti do istraživača ali i do šire publike zaljubljenika u regionalnu povijest.
Uredništvo je otvorilo prostor širokom izboru tema i autora, obuhvaćajući raznovrsne teme koje su favorizirale analizu složenih aspekata vezanih uz raspad jugoslavenske države, kontroverzne političke i ekonomske aspekte povijesti Istre i Rijeke u suvremenom razdoblju, proučavanje iredentizma, Slobodne Države Rijeka, refleksije i sjećanja na otpor i poslijeratno razdoblje. Osim toga, bavila se modernom arhitekturom i biografijama manje poznatih osoba koje su dale značajan povijesno-kulturni doprinos Istri, Rijeci i Dalmaciji.
Prostitucija u Rovinju između dva svjetska rata
Trideset i peti svezak časopisa sastoji se od deset priloga talijanskih i hrvatskih suradnika te istraživača iz rovinjskog instituta. Kao i prethodni, i ovaj svezak obrađuje raznovrsne tematske smjerove, a s 380 stranica ovaj svezak povećava ukupan broj do sada objavljenih članaka na 357, s ukupno 13.811 stranica.
Prvi članak otvara sekciju 'Eseji', a autor je dugogodišnji suradnik Sveučilišta u Firenci Ferruccio Canali, koji obrađuje novi urbani dizajn za Trg pobjede i talijanstva u Gorici, građen od 1937. do 1942. Drugi esej potpisuje istraživač Centra Diego Han, a bavi se prostitucijom u Rovinju između dva svjetska rata. Treći prilog napisala je Daniela Bišić Martinčić iz Rovinja koja je istražila građu o rudarskoj nesreći u Raši 28. veljače 1940., koja je odnijela 185 života, ostavivši obitelji rudara u teškom položaju.
Četvrti esej Ivana Buttignona prati razvoj političkih i vojnih aktivnosti Osoppskih brigada, analizirajući njihove stavove tijekom rata i kasnijeg razdoblja. Peti prilog napisala je Orietta Moscarda, istraživačica Centra, a bavi se analizom osnivanja i rada jugoslavenske Komisije za granice, koja je pripremila argumente i materijale za mirovne pregovore nakon Drugog svjetskog rata.
Šesti prilog Paole Delton bavi se procesom transformacije osnovne škole u Vodnjanu nakon Drugog svjetskog rata, kada je postala 'mješovita', s talijanskim i hrvatskim odjeljenjem. Zadnji rad u sekciji 'Eseji' potpisuje Marco Giani iz Milana, koji je istražio osnivanje ženskog nogometnog kluba u Milanu 1948. godine, koji je nastao pod utjecajem izbjeglica iz Istre, Rijeke i Dalmacije.
Impresivan broj znanstvenika
U sekciji Bilješke i dokumenti prvi prilog donosi David Orlović iz Pule, koji analizira razdoblje nakon pripajanja Pule Jugoslaviji, kada je brodogradilište Uljanik pretrpjelo značajne promjene uslijed egzodusa talijanskog tehničkog osoblja. Drugi prilog donosi Silva Bon, koja istražuje kako se židovska zajednica Trsta reorganizirala nakon Drugog svjetskog rata. Zadnji prilog u ovom dijelu potpisuje Franco Stener iz Trsta koji opisuje povijest veslačkog kluba Pullino' iz Izole, koji je postigao međunarodni uspjeh na Olimpijskim igrama u Amsterdamu 1928. godine.
I nova i stara izdanje časopisa Atti i Quaderni, kao i brojnih drugih edicija, kojem je Centar izdao u suradnji s Talijanskom unijom i Pučkim učilištem u Trstu mogu se naći u PDF izdanju na web stranicama Centra za povijesna istraživanja, tako da su dostupna studentima i istraživačima diljem svijeta. Uz slovenske i talijanske istraživače u ovom su časopisima svoje radove objavljivali i objavljuju poznati hrvatski povjesničari kao što su Drago Roksandić, Lujo Margetić, Branko Marušić, Ivan Matejčić, Robert Matijašić, Vesna Girardi Jurkić, Nevio Šetić, Ennio Stipčević, Petar Strčić, Ante Šonje, Miroslav i Slaven Bertoša, Marino Baldini, Jakov Jelinčić i Attilio Krizmanić, kao i pripadnici nove generacije Milan Radošević, Marko Jelenić, David Orlović i drugi.