'Naša egzistencija je ugrožena, povucite novi zakon iz hitne procedure'
Građanska inicijativa Spasimo male obiteljske iznajmljivače reagirala je na Vladin prijedlog paketa zakonskih odredbi koji se tiču, kaku ističu, 'navodnog rješavanja priuštivog stanovanja i navodnog pravednijeg oporezivanja u sklopu pružanja ugostiteljskih usluga. Njigovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Kao inicijativa Spasimo male obiteljske iznajmljivače kojoj se posljednjih dana priključio četveroznamenkasti broj privatnih iznajmljivača koji su strahovito zabrinuti za svoju egzistenciju i mogućnost daljnjeg rada, molimo direktore turističkih zajednica, načelnike i gradonačelnike, kao i sve vijećnike u tijelima lokalne uprave i samouprave, za vašu hitnu reakciju prema Vladi RH na predložene zakone jer smatramo da će nastati velika i nepovratna šteta koja se tiče velike većine malih obiteljskih iznajmljivača i njihovih obitelji, a posljedično i na sve ostale dionike koji se oslanjaju na taj vid djelatnosti (restorani, trgovine, turističke usluge…).
Smatramo da se o većini odredbi i mjera, a koje se tiču malih obiteljskih iznajmljivača, nije raspravljalo s izravnim dionicima, niti su se izradile adekvatne ekonomske, socijalne i ostale analize o učincima predloženih mjera. Smatramo da se bez njih ne može sveobuhvatno sagledati svi problemi i zahtjevi koje se žele riješiti. Naš konkretan prijedlog je hitna revizija tri osnovna pitanja: poreznog tretmana malih obiteljskih iznajmljivača, obveze dobivanja suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika u zgradama i, treće, definicije domaćina.
Prvo, predlažemo da urgirate da se prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o ugostiteljskoj djelatnosti povuče iz hitne procedure jer traži ozbiljne ekonomske, socijalne i društvene analize koje nisu napravljene, a pritom se njime definiraju i neki novi termini koji su nejasni i nepravedni i o kojima će ovisiti porezni tretman iznajmljivača. Oni zahtijevaju brisanje dijela prijedloga zakona i to onih odredbi koje se odnose na neprikladno definiranje i razlikovanje između domaćina i iznajmljivača koje ne može postići deklarirane ciljeve i na obvezu retroaktivnog prikupljanja kvalificirane većine suvlasnika od 80 posto za apartmane u višestambenoj zgradi u roku od 5 godina.
Domaćin u ugostiteljstvu je kvalitativna osobina osobe iznajmljivača. Ona se uči i brusi. Smatramo kako je potpuno irelevantno te definicije stavljati u neki zakon i odrediti ih županijom u kojoj imate prebivalište jer ne čini dobrog iznajmljivača njegovo prebivalište unutar županije nego njegov odnos, briga i dostupnost prema gostu. Ističemo i da brojni iznajmljivači bez prebivališta u istoj županiji stalno borave u nekretnini koja se iznajmljuje za vrijeme sezone. Za istaknuti je i da u predloženom zakonu imamo i potpunu proturječnost u kojoj se pak domaćinom ne smatra osoba koja iznajmljuje u stambenoj zgradi, bez obzira na njeno prebivalište. Umjesto toga predlažemo adekvatnu distinkciju između rezidenta i nerezidenta.
Što se tiče prikupljanja potpisa suvlasnika, to smatramo izrazito diskriminirajućim, te nadasve nepraktičnim rješenjem koje nije obuhvatilo sve slučajeve davanja prostora u najam (podstanare i sve ostale brojne djelatnosti koje se obavljaju u zgradama) i koje će značajno unazaditi odnose među ljudima. Zaključno, sve predložene izmjene i dopune ovog zakona zahtijevaju široku društvenu i političku raspravu te se ne smiju donositi u žurnoj, skraćenoj proceduri. Kao drugo, predlažemo brisanje dijela prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnim porezima prvo čitanje P.Z. br. 78. koji bi se odnosio na obvezu plaćanja poreza na nekretnine malih obiteljskih iznajmljivača. U navedenom prijedlogu izmjena i dopuna zakona sve gospodarske i turističke djelatnosti, kao i mali i srednji obrti, oslobođeni su od plaćanja poreza na nekretnine, osim malih obiteljskih iznajmljivača kojima su na brutalan i protuustavan način povrijeđena temeljna ljudska prava i slobode upravljanja svojom imovinom.
Obiteljski iznajmljivači su temeljna vrijednost na kojima počiva hrvatski turizam. Najavljenim poreznim reformama Vlade RH, među kojima je prijedlog izmjene i dopune zakona o lokalnim porezima prvo čitanje P.Z. br. 78, uvodi se obveza plaćanja poreza na nekretnine koje se kratkoročno iznajmljuju. Na taj se način male obiteljske iznajmljivače stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na sve druge gospodarske i turističke djelatnosti, te se pogoduje hotelskim lancima i krupnom kapitalu. Isto tako najavljenim poreznim reformama Vlade RH u prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak prvo čitanje P.Z. br. 79 predloženo je da se paušalni porez na dohodak poveća za preko 600 posto, odnosno s minimalno 19,9 na minimalno 150 eura po krevetu (u prvoj zoni indeksa turističke razvijenosti u koju spada velika većina ležajeva u vlasništvu malih iznajmljivača) što je povećanje porezne obveze nezabilježeno u povijesti hrvatskog poreznog zakonodavstva.
Stoga predlažemo da se uvede pravednije oporezivanje malih obiteljskih iznajmljivača uvođenjem paušala po primjerenim kategorijama ostvarenog prometa (slično kao za paušalni obrt), sve u svrhu zaštite opstojnosti malih obiteljskih iznajmljivača na području vaše turističke zajednice i području cijele Hrvatske. Smatramo da je ostvareni promet pokazatelj uspješnosti svakog iznajmljivača ponaosob, koji u svojoj naravi uključuje sve parametre (lokaciju/zonu, atraktivnost, ljubaznost, opremljenost, privlačnost destinacije i sl.) te a priori isključuje moguću subjektivnost administrativnih odluka na vašoj razini. Vjerujemo da ste svjesni o kakvim se ozbiljnim egzistencijalnim promjenama radi i nadamo se da ćete poduzeti sve da zaštitite one na kojima se temelji značajan prihod u turističkim uslugama koji ostvaruje Republika Hrvatska i koje su važan segment izvoza usluga."