Pulski čokolatijer nakon usavršavanja u Italiji najavljuje otvaranje posve drugačije slastičarnice
Na nedavnom Festivalu čokolade u Opatiji, koji bilježi rekorde posjećenosti, nastupio je i jedini čokolatijer iz Pule koji proizvodi autorske čokolade. Vili Radonić i njegove slastice pod etiketom VR Choco art zauzele su velik, dobro posjećen štand na opatijskom sajmu, a Radonić je vodio i radionice izrade čokolade, za što ga je angažirala tvrtka Master Martini. Radonić je, vele u Turističkoj zajednici grada Opatije, na ovom 'slatkom' sajmu rado viđen gost, prisutan je ovdje barem desetak godina i sva iskustva TZ-a kao organizatora s pulskim čokolatijerom su pozitivna.
Tim više nas je nemalo iznenadila činjenica što je jedina prodavaonica ovog obrta, smještena na početku Tartinijeve ulice u Puli - zatvorena! Provirili smo kroz izlog i uočili razbacane kante i druge stvari: prostor izgleda kao da tu nitko nije boravio godinama. Istovremeno, na internetu uredno piše da dućan radi od 9 do 15 sati. Nadalje, postoji i web shop ovog obrta putem kojeg se mogu naručiti čokolade, uz vjerojatno najveću cijenu dostave u državi od čitavih 7,20 eura. No, na web stranici, kao ni na društvenim mrežama nismo uspjeli pronaći podatke (ne računamo li fizičku adresu) putem kojih bismo na jednostavan i brz način mogli kontaktirati pulskog čokolatijera, a to smo željeli kako bismo reklamirali jednu od čokolada koju smo kupili u Opatiji, neuobičajeno blijede boje. Nema e-maila, nema mobitela, što je u najmanju ruku čudno jer sve ozbiljne tvrtke jasno ističu svoj kontakt, štoviše, zasipaju vas upitnicima kojima žele ispipati jeste li zadovoljni uslugom ne bi li je unaprijedili. Do Radonića smo, međutim, uspjeli doći tek zaobilaznim novinarskim pravcima. Maltene u maniri Herculea Poirota.
Radonić kaže da je prodavaonicu zatvorio prije više mjeseci jer je, domeće, bio na edukaciji u Italiji, u centru CAST Alimenti Brescia, gdje se educiraju entuzijasti koji žele puno više od običnog znanja o slastičarstvu i kulinarstvu. Ono što je naučio u Italiji namjerava primijeniti u Puli, gdje planira otvoriti potpuno drugačiju vrst slastičarnice.
„Ja sam se prije šest mjeseci torna iz Italije, trgovina je radila onako kako je radila jer me nije bilo. Znači, ja sve proizvodim u njoj. U Italiji sam bio na obuci četiri mjeseca, ne mogu biti simo i tamo istovremeno. Trgovina je zatvorena šest mjeseci, a sad, pošto san se torna iz Opatije, moram sve urediti i trgovina će normalno delati i to već ovu sedmicu nakon što sve sredim“, najavljuje Radonić.
Kaže da je čokoladu koju je prodavao u Opatiji proizveo upravo u Tartinijevoj, u prostoru koji je 'working shop', mjesto gdje se proizvodi i prodaje.
„Pošto sam imao veliku seriju proizvodnje, morali smo puno toga i pakirati, nisam mogao primati klijente. Zatvorio sam dućan jer je posao bio tolikog obujma da nisam mogao primati ljude“, veli Radonić. Web shop, nastavlja, 'ide kako ide, a e-mail bi trebao biti na dnu stranice'.
Na akademiji CAST Alimenti prošao je, veli, cjelokupno moderno slastičarstvo.
„Proizvodnja čokolade je jedan manji dio, gdje sam ponovio sve što znam o čokoladi. Poslije smo radili mignone, kroasane, talijansko-francuski dio, mousse, moderne torte, ponovili smo kako se pripremaju panettone, colombe, maritozze,, upoznali tradicionalno sicilijansko i moderno milansko slastičarstvo“, kaže Radonić te dodaje da će dućan u Tartinijevoj raditi privremeno, do preseljenja na novu lokaciju u Marulićevoj 6, kod zgrade Croatia osiguranja. Ondje na 75 četvornih metara unutarnjeg prostora i 50 kvadrata terase namjerava otvoriti slastičarnicu u kojoj će se, osim čokolada i slastica, nuditi i slana jela.
„U Marulićevoj imam prostor već deset godina. Tamo će biti slastičarnica talijanskog tipa, gdje će se moći sjesti na terasu, sa sladoledima, mignonima, čokoladama koje sam proizvodio ovdje, dok se proizvodnja seli na Kaštanjer u veći prostor. Tamo će biti i akademija i proizvodnja. Radit ću zajedno s dvije kolegice koje će me podržati u tom projektu“, kaže.
Iako još nije poznat datum otvaranja slastičarnice, kaže da će to svakako biti prije iduće turističke sezone.
„Riješili smo struju i unutarnje uređenje, sad treba i ostale stvari, opremiti prostor. VR Choco art ostaje kao ime, firmu ću prešaltati na ovu drugu koju imam i onda se priključujem projektu koji sam radio u Italiji. Dakle, proizvodnja uz moje vodstvo i škola.
U slastičarnici će se nuditi talijanski kroasani, mignoni, tartelette, crostatine, mousse torte. Radit ćemo slastice koje su okusom vezane uz Istru, dakle, bit će u njima ovdašnjeg bilja poput kadulje, za neke stvari koristit ćemo domaće maslinovo ulje, masline. U ponudi će biti i slatko i slano. Bit ćete puno veći prodajni prostor, moći će se bolje izabrati i više vidjeti. Prostor u Tartiniejvoj je mali, u ovih 12 godina je super funkcionirao i sad se moramo malo proširiti. Princip je da kod dođete kod mene ne samo da popijete dobru kavu, nego i da pojedete nešto slano, nešto slatko, da si uzmete nešto i za doma, tortu ili čokoladu“, objašnjava.
Uspije li zadovoljiti tehničke i ostale uvjete, planira postaviti kužinicu na terasu, gdje će biti cooking show.
Radit će, veli, gourmet večere uz pristupačnu cijenu baziranu na meniju od tri slijeda. S obzirom da surađuje s mesnicom Compari, za koju izrađuje čokolade s pršutom, planira proširiti tu suradnju nudeći u svom lokalu mesna jela. S obzirom da je prije svega čokolatijer, autorska čokolada bit će provučena kroz gotovo sve menije, pa će tako gosti moći kušati nešto na što možda nisu navikli, poput odležanog bifteka s čokoladom.