AQUARIUM PULA i DRUŠTVO 'VIRIBUS UNITIS' POZIVAJU NA PREDSTAVLJANJE KNJIGE:

'Tvrđava Pula (obrambeni objekti carske kraljevske glavne ratne luke od 1823. do 1918.)'

0
Foto: Aquarium Pula
Foto: Aquarium Pula

Pozivamo vas da 21. studenog 2024. god., u 18 sati, u prostorima Aquariuma Pula (Baterija San Giovanni) prisustvujete predstavljanju knjige Erwina Antona Grestenbergera - 'Tvrđava Pula (Obrambeni objekti carske (i) kraljevske glavne ratne luke od 1823. do 1918.)', poručuju organizatori.

Erwin Anton Grestenberger (Beč, 1948. – 2011.), autor ove knjige, proučavao je austrijske/austrougarske vojne utvrde i topništvo, kao i druge značajne europske vojne utvrde. Objavio je četiri knjige ove tematike, a izvorno izdanje knjige “Festung Pola”, objavljeno u Beču i Grazu 2003. godine, prva je monografija o obrambenome sustavu glavne ratne luke Pula u razdoblju od 1823. do 1918. godine.

 

Ova opsežna publikacija u prvom hrvatskom prijevodu omogućit će našoj javnosti podrobnije upoznavanje s bogatom fortifikacijsko-graditeljskom baštinom u Puli i južnoj Istri koja je najvećim dijelom sačuvana i danas, a time ujedno i promicati svijest o potrebi očuvanja te baštine. Izdavač hrvatskoga prijevoda knjige je pulsko Društvo 'Viribus unitis'. Knjiga je objavljena uz potporu Grada Pule i Aquariuma Pula.

OKVIRNI PROGRAM:

18:00 dr. sc. Milena Mičić – pozdravni govor, predstavljanje autora knjige

18:10 dr. sc. Stanko Piplović (Split) – o knjizi 18:20 Zvonimir Freivogel (Njemačka) – o knjizi 18:30 dr. sc. Bruno Dobrić (glavni urednik knjige)

Od skromnog ribarskog gradića s početka 19. stoljeća, Pula se u razdoblju od stotinu godina razvila u dinamičan lučki grad, nakon što je sredinom 19. stoljeća izabrana za glavnu ratnu luku Habsburške Monarhije.

"Kada sam tijekom jednog dopusta u Istri posjetio Pulu, dobio sam prvu predodžbu o utvrđenjima bivše glavne ratne luke Pula i uspio sam razgledati nekoliko fortifikacija obalnoga i kopnenoga obrambenog pojasa. Bio sam fasciniran ogromnim objektima, od kojih se veći dio veoma razlikuje od meni poznatih kopnenih utvrda." (E. A. Grestenberger u predgovoru knjige 'Tvrđava Pula').

Na temelju arhivskih izvora koji se čuvaju u Državnome arhivu u Beču autor u ovoj knjizi prikazuje austrijsku/austrougarsku fortifikacijsku graditeljsku baštinu iz toga razdoblja, koja je najvećim dijelom sačuvana i danas. Knjiga je opremljena brojnim ilustracijama.

Iz recenzije dr. sc. Attilija Krizmanića (Pula, 25. srpnja 2003.)

Knjiga dr. Grestenbergera prvo je ozbiljno i cjelovito znanstveno djelo o obrambenome sustavu Pule u XIX. st. do 1918., koje je došlo iz Beča.

Grestenberger se ne ograničava samo na popisivanje i opisivanje pojedinih građevina, on predstavlja i ostale komponente obrambenoga sustava, kao što su: nastanak obrambenoga sustava i njegova transformacija do 1918. god., razvoj topništva koje se nalazilo u/na utvrdama i topničkim bitnicama, prostorni raspored građevina s kronološkim podacima o nastanku i raznim promjenama i drugo.

Dio posvećen obrani glavne ratne luke vrlo je minuciozno i sustavno obrađena analiza nastanka, razvitka i promjene obrambenoga sustava Pule u stogodišnjem austrijskom razdoblju, koja završava analizom današnjega stanja i valorizacijom raznih utvrđenja, ali i drugih vojnih građevina.

Iz toga ću izdvojiti još zanimljiva poglavlja o tvrđavskoj željeznici, o skloništima, o špijunskoj djelatnosti, o fazama opremanja i opskrbi obrambenih odsjeka, o zrakoplovstvu i obrani s mora.

Ova je knjiga plod dugogodišnjega proučavanja autora u arhivima Beča, ali i povremenih posjeta Puli sa svrhom proučavanja građevina u ambijentu u kojem su nastale.

Grestenbergova knjiga pomoći će nam da produbimo naša znanja i unaprijedimo valorizaciju toga izuzetno vrijednoga graditeljskog naslijeđa, kulturnih dobara, ne samo pulskoga već i nacionalnoga hrvatskog značaja, koja se zasigurno mogu uklopiti u širi okvir europskih fortifikacija XIX. i prve polovice XX. stoljeća.

Fortifikacijske građevine Habsburške Monarhije u Puli se danas, nakon određene povijesne distance, ne bi smjele više gledati samo kao vojno-inženjerska djela države koja je promovirala njihovu gradnju već i kao vrhunska arhitektonska zdanja, koja zasigurno već pripadaju povijesti grada i kulturi europskoga čovjeka, koji ih je svojim rukama oblikovao istarskim kamenom.

One same od sebe danas već predstavljaju izuzetnu vrijednost jer su umjetnička djela: proizvod umjetnosti građenja jednoga vremena, umjetnosti utvrđivanja gradova uopće, vrhunski hrvatski patrimonij.

Arhitektica Zofia Mavar o knjizi

Između brojnih obrambenih građevina na tlu Hrvatske valja izdvojiti impozantan, relativno dobro očuvan novovjekovni sustav fortifikacija Tvrđave Pula, najveće pomorske utvrde na istočnoj obali Jadrana građene u doba Habsburške Monarhije. Taj reprezentativan primjer austrijske obalne fortifikacije zauzima važno mjesto u impresivnome opusu europskih fortifikacija iz 19. i s početka 20. stoljeća kao važan dokument evolucije obrambene arhitekture. Od polovice 19. stoljeća militarna funkcija bila je glavni čimbenik razvoja grada Pule, a obrambeni objekti nekadašnje tvrđave, s pripadajućim okruženjem, do danas nedvojbeno utječu na uređenje samoga grada kao i širega područja južnoga dijela istarskoga poluotoka. No, pulske fortifikacije, čije značenje i vrijednost prelaze nacionalne granice, desetljećima smještene u zonama posebne, vojne, namjene, bile su nedostupne javnosti i stručnjacima i stoga su relativno slabo obrađene. Od dosad evidentiranih stotinjak obrambenih objekata u sustavu Tvrđave Pula (fortova, topničkih baterija, uporišta, obrambenih stražarnica i dr.) u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske upisano je svega 16 utvrda, od čega pojedinačno samo 7, dok su ostale klasificirane kao obrambena građevina u grupnome iskazu.

Nedostatna stručna istraženost i izostanak elementarne brige o naslijeđenim vrijednostima vojnoga graditeljstva danas znatno otežavaju rehabilitaciju fortifikacijskoga nasljeđa i potrebu integralne zaštite odabranih, osobito vrijednih demilitariziranih područja. Nažalost, zalaganja malobrojnih pojedinaca za temeljitu obradu, zaštitu i promociju vojnoga graditeljstva također su bezuspješna.

Stoga je važno da se ovim hrvatskim prijevodom monografskoga izdanja E. A. Grestenbergera šira hrvatska javnost može pobliže upoznati sa sustavom fortifikacija Tvrđave Pula i pratećim objektima. Svoj prikaz autor temelji na vlastitoj brižno prikupljenoj dokumentaciji, dokumentima Vojnoga arhiva u Beču i Državnoga arhiva u Splitu, Mornaričke zbirke Sveučilišne knjižnice u Puli te dokumentaciji iz privatnih zbirki (ponajviše samoga autora, amatera, zaljubljenika u fortifikacije). Bez obzira na određene nedostatke u obradi podataka, knjiga pruža korisne informacije o nastanku i razvoju sustava obrane glavne baze Ratne mornarice Carstva, njezinu zapovjednom kadru i ustrojstvu vojnih postrojbi te osobito o naoružanju. Publikacija je u velikoj mjeri popunila praznine u obradi važnoga dijela hrvatske kulturne baštine i postupno budi interes javnosti, napose stručne, za tu vrstu kulturne baštine. Valja se nadati da će prijevod knjige na hrvatski jezik izazvati i veću pozornost državnih i gradskih vlasti, u većini vlasnika toga zanemarenog dijela našega kulturnog nasljeđa te konačno probuditi njihov interes za pokretanje primjerenih akcija i projekata za njegovo očuvanje.

Autor

Istarski.hr

Istarski.hr

redakcija@istarski.hr

Najnovije vijesti

Istarski Forum

Za sudjelovanje u Istarskom Forumu potrebna je prijava ili registracija i izrada profila

Prijava ili Registracija korisničkog računa