Tvrtka Milli invest na Valvidalu gradi osam zgrada od kojih tri nemaju građevinske dozvole, a za dvije zahtjev nije ni predan
Na pulskom Valvidalu niknulo je osam stambenih zgrada od kojih tri nemaju pravomoćne građevinske dozvole, dok za dvije zahtjev nije ni predan. Ipak, zgrade su već izgrađene u roh bau fazi.
Investitor je tvrtka Milli invest d.o.o. iz Poreča, a u priču je uključen i poznati pulski poduzetnik Ivica Salvador preko jedne od svojih mnogobrojnih firmi, Roma Real Estate d.o.o., koja je vlasnik nekih od zemljišta.
Čim smo mu postavili upit o čemu se zapravo radi, te zašto su zgrade već pod krovom, iako ne postoji građevinska dozvola za sve, Salvador odgovara: "Nismo mi investitori", da bi nam nakon toga najavio da će nam se investitor uskoro javiti. I doista, ubrzo nam se javio Mesut Asani iz tvrtke Milli invest d.o.o.
"Prenijeli su mi da ste imali upit za objekte na Valvidalu. Imamo četiri građevinske dozvole, a za dvije mi je kompletna dokumentacija predana u upravu Grada Pule, u ured graditeljstva. U prilogu vam šaljem zahtjev koji sam predao 11. lipnja za dvije zgrade. Očekujem da će se ubrzo riješiti jer je dokumentacija kompletno predana, ali isto tako me zadesila sporost administracije u Gradu i rješavanju predmeta, pretpostavljam zbog manjka radne snage, a velikog broja predmeta. Vjerujem da ću uskoro doći na red za izadavanje građevinskih dozvola. Ja sam uredan investitor koji ima svoje rokove u izvođenju i moram ih ispoštovati", kaže nam Asani, koji usput napominje da ima radnu snagu, da žive od tog prihoda, te da će strpljivo čekati da mu se ishode građevinske dozvole jer je, kaže, uredno predao svu dokumentaciju.
Standardni protokol kaže da prvo treba prikupiti kompletnu dokumentaciju, pa se onda predaje zahtjev sa svim projektima, suglasnostima i slično. Grad Pula, u ovom slučaju, izdaje građevinsku dozvolu. Ako se nitko ne žali, recimo susjedi, može doći do potvrde pravomoćnosti građevinske dozvole. Investitor nakon toga podnosi prijavu početka gradnje osam dana prije ikakvog građenja, i tek kada taj rok prođe može se početi s bilo kakvim aktivnostima. Međutim, u ovom slučaju zgrade su već pod krovom.
Spomenutih osam zgrada se očigledno gradi paralelno radi praktičnosti. Samo tri mogu zapravo postojati jer imaju pravomoćnu dozvolu, a moguće je da su se i one počele graditi bez dozvole. Pitanje svih pitanja jest tko zapravo može stati na kraj bezakonju i nepoštivanju pravila. Krnja i spora administracija Grada Pule u pogledu izdavanja građevinskih akata, čemu svjedočimo već nekoliko godina, ne može biti razlog nelegalnoj gradnji. Upit o ovom slučaju poslat ćemo DIRH-u i Gradu Puli, te ćemo njihove odgovore objaviti čim stignu.