Hitna opet nije mogla ući u centar Pule. Javio se unuk unesrećenih penzionera: 'Bilo je puno krvi. Što se mora dogoditi da se problem konačno riješi?!'
"Bilo je puno krvi, odjeća im je bila natopljena krvlju, ali sada je srećom sve u redu, dobri ljudi su pomogli. No, da je dogodilo bilo što drugo, recimo infarkt ili kakav moždani udar, gdje sekunde čine razliku ozmeđu života i smrti, zbog odluke nadležnih i botuna na rampi, izgubio bi se ljudski život. Što se mora dogoditi da se problem konačno riješi", govori nam unuk unesrećenih penzionera iz Pule do kojih prekjučer Hitna nije mogla stići do unutar pulskog markata.
Jer, Hitna medicinska pomoć još jednom nije mogla ući u centar Pule na intervenciju. Konkretno, ovaj put se takva situacija dogodila u utorak na pulskoj tržnici, kada kola hitne nisu mogla proći rampu da bi pristigla u pomoć unesrećenim penzionerima koji su doživjeli nemali incident na pomičnim škalama u zgradi markata.
"Noni je zapeo komad odjeće u pokretne škaline, pa je pala na nonića te su se zajedno srušili. Njoj su morali šivati noge, a natukla je i rebra, a on ima podlijev na glavi, porezotinu uha i šivali su mu prste na ruci. Srećom, u pomoć su pristigli prolaznici, škalini su odmah zaustavljeni, te je nonićima pružena prva pomoć do dolaska hitne pomoći. Nažalost, kola su se morala zaustaviti ispred rampe jer nisu mogli ući unutra. Nono je mogao došetati ali su nonu morali prenijeti kolicima", kaže unuk za Istarski.hr.
Problematični događaj potvrdila nam je i ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu IŽ Tatjana Čemerikić.
"Za Hitnu medicinsku službu najvažnije je u što kraćem roku stići do mjesta intervencije i zbrinuti pacijenta. Naši vozači u hitnoći nastoje čim brže stići na mjesto intervencije, stoga je iznimno važno omogućiti nam slobodne prolaze kroz rampe bez obzira na alternativne mogućnosti", kaže Čemerikić.
Podsjetimo, problem s prometom u starogradskoj jezgri najvećeg istarskog grada je odavno poznat, a otkad je, recimo, Grad donio odluku da je unutar jezgre zabranjeno ulaženje vozilima, a usput su se i ugostitelji našli pred velikim problemom zbog nemogućnosti dostave robe, veliki problem imaju i vozila hitnih služba. Recimo, prije koju godinu je jednom muškarcu pozlilo u Kandlerovoj ulici, a djelatnici hitne nisu mogli vozilom prići bliže, već su muškarca odvezli na transportnom ležaju. Slične se situacije događaju i na drugim takvim lokacijama.
Unazad dvije godine, da bi se spriječilo prometovanje, na razne su ulaze u centar Pule postavljeni stupići, ali su oni ubrzo maknuti zbog pritiska javnosti. Očito su gradski oci tada shvatili da su počinili podosta ozbiljnu pogrešku. Ipak, izgleda da je rampa na ulazu u tržnicu i dalje problem.
Za očitovanje smo se obratili pulskoj tvrtki 'Pula usluge i upravljanje', a njihov smo odgovor objavili ovdje.