Vrhunsko maslinovo ulje moći će si priuštiti samo oni dubljeg džepa
Berba i prerada maslina u punom je jeku. Maslinari vrijedno rade, ali paralelno sabiru dojmove: mjere randmane, odvaguju kvalitetu i količinu te polako – formiraju prve cijene. Priroda definitivno ove sezone nije išla na ruku ulikama u pogledu količine ulja koju „bacaju“, no prevladava ocjena da će tekuće zlato biti kvalitetno, ekološko, jer nije bilo letećih nametnika.
Hoće li, međutim, i po pitanju cijene biti kao suho zlato - jer će ga nedvojbeno biti manje?
Nedavno je poznati istarski maslinar Sandi Chiavalon za HTV izjavio da će si vrhunsko maslinovo ulje moći, prvenstveno zbog manjih prinosa, priuštiti samo oni dubljeg džepa.
„Svatko zna nekog susjeda, prijatelja, nekoga tko se bavi maslinovim uljem, od koga mogu ulje nabaviti, ali u profesionalnom maslinarstvu rastu cijene rada, radne snage, inputi su sve skuplji, inflacija ima utjecaj na sve to. Potražnja je sve veća, a proizvodnja je ograničena zbog klimatskih uvjeta i bit će, vjerojatno, sve manja, tako da će cijene sigurno rasti“, rekao je Chiavalon.
Zanimalo nas je kakvo je stanje na virtualnim oglasnicima. Kratkom provjerom, proizlazi da se cijena za litru mladog ulja u Istri u prosjeku kreće oko 15 eura, no pojedini proizvođači nude ga i po 20.
Kod ovih skupljih, u prilog većem iznosu, navodi se da je riječ o ulju s certifikatom kvalitete, proizvedenom od mnogo sorti maslina, i to prema najvišim standardima u jednoj od najmodernijih uljara u Istri, čuvanom u inoks bačvama u kontroliranim uvjetima. Dodaje se čak da su maslinici navodnjavani prirodnom izvorskom vodom iz bušotine s dubine 156m. Dotični proizvođač nudi ga pakiranog u tamne staklene boce od 0,75 litara s dozatorom po 22 eura za litru, ili u rinfuzi po 20 za litru.
Uglavnom, tek je početak studenoga i bit će zanimljivo pratit kakve će konačne cijene formirati tržište.