Zlatni dani turizma bi mogli biti iza nas. Djeca ne žele u srednju školu jer žive od apartmana!
"Ukoliko ne reformiramo cijeli sustav, može se lako dogoditi da su zlatni dani hrvatskog turizma iza nas", kazao je danas ministar turizma i sporta Tonči Glavina na 36. Kongresu ugostitelja i turističkih djelatnika započetom u Opatiji, piše Novi list.
Da se Hrvatska mora suočiti s problemima kao što su masovna apartmanizacija te spriječiti španjolski scenarij, gdje stanovnici izlaze na ulice da bi protestirali protiv turizma, Glavina je istaknuo na skupu u kongresnoj dvorani hotela Ambasador, koji je okupio petstotinjak ugostitelja i turističkih djelatnika, a gdje se tijekom dvodnevnog programa raspravlja i aktualizira teme koje muče obrtnike i ugostitelje.
Događaj pod organizacijom Hrvatske obrtničke komore trebao bi ponuditi odgovore na goruća pitanja domaćih djelatnika u turizmu te predstaviti zaključke koji će biti upućeni ministarstvu i drugim nadležnim institucijama koje pripremaju paket zakona u turističkom upravljanju.
"Moj apel koji ide prema ugostiteljima je da jako dobro pripazimo na odnos cijene i kvalitete, razgovarajte s kolegama i pokrenite sve potrebne akcije u tom smjeru. Analize naših emitivnih tržišta, otkud dolazi većina naših gostiju, pokazuju da gospodarska situacija ondje nije u rastu, što znači da će prodaja turističkog proizvoda za iduću sezonu biti izuzetno zahtjevna. To nam daje do znanja da se naša tržišta pri biranju destinacije okreću omjerima cijene i kvalitete, i to je jedna stvar na kojoj moramo poraditi zato što će nam konkurentnost i rezultati ovisiti o tome. Napustili smo model turizma koji je generiran samo na rastu; još jedan apartman, još jedan ugostiteljski objekt", naveo je Glavina pred ispunjenom dvoranom, navevši kako posebnu pozornost treba obratiti na sezonske objekte koji najviše generiraju disbalans između cijene i kvalitete.
S obzirom da cijeli niz europskih destinacija ima problema s nedostatkom radne snage u turizmu, a prema riječima ministra turizma takvi bi se problemi trebali rješavati cjelogodišnjim zapošljavanjem ljudi koji žele raditi u turističkoj branši te povećanjem plaća.
"Hrvatska je cjelogodišnja destinacija i sve naše politike se moraju tako strukturirati. Već ove godine 40 posto kapaciteta kod privatnih iznajmljivača bilo je prazno u srpnju i kolovozu, dakle srcu turističke sezone. Broj popunjenih dana već šest godina u tim smještajnim kapacitetima pada, a velika većina njih već godinama radi lošije i ostvaruje manje prihode nego prije. Na cijeloj našoj obali mogu se vidjeti tisuće kranova i dizalica koji grade iste takve objekte, najčešće se događa da su to objekti koji rade kratki vremenski period, u visokoj sezonalnosti s politikom "zdrpi-zbriši". To moramo zaustaviti jer nam ukazuje na neodrživo stanje, naše destinacije u zimskim danima postaju ispražnjeni gradovi s relativno malo života, a nedavno me na otoku Hvaru iznenadila nova negativna informacija prema kojoj djeca uopće ne upisuju srednje škole zato što žive od apartmana i imovine", istaknuo je ministar Glavina.
Zahuktali trend apartmanizacije također je predstavljen kao značajan problem, koji osim što domicilnom stanovništvu onemogućava kvalitetan život, izaziva poremećaje na tržištu. Rast cijena nekretnina i dugoročnog najma, kao i nemogućnost pronalaska smještaja za dugoročni najam, direktno utječu na kvalitetu života, ali i smanjuje konkurentnost hrvatskog turizma u usporedbi s drugim europskim zemljama.
"Suživot domaćina i gostiju dao je jedan poseban iskorak hrvatskoj turističkoj ponudi i to je nešto što nas je pomoglo razviti kao vrlo konkurentnu turističku destinaciju.S pojavama kao što je apartmanizacija, mi gubimo tu poziciju. Ako mi to ne ispravimo danas, za tri do pet godina će biti kasno, stoga su mjere koje donosimo nužne i potrebne", zaključio je Tonči Glavina, čiji je kraj obraćanja popraćen negodovanjem uzvanika uz povike poput "smanjite poreze".