MURALIMA PROTIV MAGLE 'Javite se ako želite oslikani zid. Trebamo boje, skele ili dizalice..."
U Pazinu kao da se muralima bore protiv magle koju jama jutrom budi. Evo, niknula je i sedma freska u nešto više od godinu dana otkako je Društvo likovnih stvaratelja Pazin, točnije njegova frakcija UrbanSketchers, zakotrljala ideju oživljavanja sivih, derutnih gradskih zidova živim bojama. Fasade oslikavaju u sklopu projekta Umjetnost uLice.
Na posljednjem u nizu murala - onom na trafostanici kod nebodera – još se nije boja nije osušila. Napravila ga je Ružica Segarić, studentica na riječkoj Akademiji primijenjenih umjetnosti. To je sve organizirala Jana Prević Finderle, koja i inače daje nemjerljiv doprinos u ovoj priči s muralima. Prethodnog su, pak, onog kod zvonika i crkve, realizirali sami članovi udruge prema ideji njihove kolegice, ilustratorice i grafičke dizajnerice Daliborke Simić. Od nje doznajemo da je to i recept po kojem djeluju: malo sami, malo gostujući grafiti umjetnici. Mic po mic i Pazin je sve življi. Koloritniji. Grad u bojama.
„Murali daju tu nekakvu radost, znakove buđenja. Na koncu, predstavljaju i svojevrsni aktivizam. I inače je premalo sadržaja u gradu, pa je generalna ideja bila da ne čekamo nekoga da nešto napravi, nego rekosmo si 'ajmo se sami pokrenuti“, kaže Simić.
Objašnjava da je koncept UrbanSketchersa naći se na lokaciji i crtati gradske motive, dakle ono što vidiš, doživiš.
„Znali smo se ranije zimi okupiti u kafiću, jer tako u ovoj priči drugdje funkcionira. No, uglavnom ne bi bilo žive duše, ne bismo imali koga nacrtati, pa smo se, eto, odlučili izaći na ulice“, priča Simić i napominje da su slijedile primjere gradova poput, primjerice, Vodnjana ili Opuzena.
Što za nju znači streetart, pitamo je.
„Meni se sviđa taj način izražavanja; to seljenje umjetnost iz galerija u javni prostor. A mi upravo to želimo, uključiti što više mladih u naše aktivnosti, približiti im art. Voljeli bismo to činiti i kroz radionice poznatih grafitera poput one koju je prošle godine priredio poznati Lunar, koji je, usput, i naslikao jedan gradski mural“, dodaje Simić.
Planiraju, veli, muralima prekriti i veće zidove, za što treba skela i dizalica – čitaj: više novca.
„Svjesni smo da je puno udruga u gradu. Otkako smo u Društvu likovnih stvaratelja - koje se ponosi polustoljetnom tradicijom – pomladili članstvo, pokušavamo projekte prijaviti i na druge izvore financiranja. Idemo korak po korak. Raduje činjenica da su se ljudi sami počeli javljati, nude nam svoje zidove. Evo, zvali su iz vrtića, a planiramo oslikati i osnovnu školu“, kaže naša sugovornica.
Zaključno poziva da im se slobodno jave oni voljni donirati boju, posuditi dizalicu ili skelu. A, naravno, dobrodošao je kakav zid koji treba srediti…